Powrót mody na szydełkowanie – niecodzienne pomysły wyrobów wykonanych na szydełku
W ostatnich latach do łask wróciły, bardzo popularne niegdyś, robótki ręczne. Tradycyjne szydełkowanie przeżywa swój renesans, będąc inspiracją dla wielu innowacyjnych projektów.
Szydełkowanie jest obecnie jedną z najpopularniejszych form rękodzieła artystycznego. Nie jest już zarezerwowane dla starszych osób, które w ten sposób wypełniały swój wolny czas, ale stało się także atrakcyjne dla młodych twórców, coraz chętniej sięgających po szydełko.
Osoby zmęczone postępującą komercjalizacją i powtarzającymi się trendami w modzie czy w urządzaniu wnętrz, zaczęły poszukiwać unikalnych wyrobów ręcznych, które są jedyne w swoim rodzaju. Projekty hand made, wykonane na szydełku, zapełniają lukę wyrobów rękodzielniczych na rynku sprzedażowym.
W ostatnich latach powstało wiele szydełkowych vlogów i blogów, na których można znaleźć różnego rodzaju tutoriale, dotyczące podstaw szydełkowania, a także całe mnóstwo inspiracji. Osoby początkujące mogą tam uzyskać wiele przydatnych porad, dotyczących wykonywania prostych wyrobów z włóczki lub sznurka, takich jak np. szalik czy czapka.
Metodą szydełkowania, mogą być także tworzone wyroby do użytku domowego, takie jak poszewki na poduszki, narzuty na łóżko, makramy czy obrusy. Jeżeli chodzi o wykorzystanie szydełkowania w modzie, to bardzo popularne są ręcznie robione tą metodą swetry, spódnice, a nawet sukienki. Bardzo często wyroby wykonane na szydełku stanowią modny dodatek do stroju, np. torebkę, pokrowiec na telefon czy breloczek.
Szydełkowanie jako wyraz osobistej wizji artystycznej
Współczesne szydełkowanie, to wyraz osobistej wizji artystycznej, która niejednokrotnie urasta do rangi sztuki. Powstaje dużo ruchów artystycznych, które wykorzystują robótki ręczne do tworzenia niezwykłych instalacji.
Bardzo popularne stało się pokrywanie elementów przestrzeni publicznej, dzianinami ręcznie wykonanymi na szydełku. Tzw. yarnboming to nic innego, jak obrabianie szydełkiem części architektury miejskiej, którą mogą być drzewa, kamienie, balustrady, ławki czy latarnie. Szydełkowy „street art” przyjmuje różne formy, od niewielkich, ozdobnych motywów, po okrywanie dużych przedmiotów, elementami przygotowanymi wcześniej na szydełku, łączonymi również za pomocą szydełka.
Innym wyrazem wizji artystycznej jest tworzenie szydełkiem różnych części garderoby. Niektórzy artyści potrafią ubrać swoich klientów w szydełkowe wyroby od stóp do głów. Za pomocą szydełkowania powstają także oryginalne naszyjniki, kolczyki i bransoletki.
Osoby zaawansowane w robótkach ręcznych, potrafią również stworzyć tą metodą piękne ozdoby świąteczne. Na Boże Narodzenie mogą wykonać na szydełku bombki, stroiki, aniołki czy gwiazdki. Natomiast na święta Wielkanocne przygotują różnego rodzaju zajączki, baranki czy kurczaczki, które będą stanowić wspaniałą ozdobę każdego stołu. Szukając w internecie wzorów do robótek na szydełku, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, korzystając z kodu promo Lebull od bet.pl.
Powrót mody na szydełkowanie spowodował, że coraz więcej osób tworzy unikatowe wyroby na szydełku. Klienci szukający oryginalnych, ręcznie wykonanych wyrobów o niepowtarzalnym charakterze, chętnie sięgają po szydełkowe dzieła.