Vsmart Extensions
90.rocznica sprowadzenia prochów generała Bema PDF Drukuj Email

 

więcej zdjęć w galerii...

Niedzielny wieczór 30 czerwca 2019 r. w Tarnowie należał do generała Józefa Bema. Jego pamięci oraz uczczeniu 90. rocznicy sprowadzenia prochów wielkiego Polaka do rodzinnego miasta poświęcony był koncert muzyczny, jaki odbył się w Parku Strzeleckim. Wśród zaproszonych gości była konsul generalna Węgier Adrienne Körmendy, Natomiast gospodarzem obchodów był prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Uroczystość zgromadziła także sporą rzeszę mieszkańców Tarnowa i okolic. Pani konsul oraz prezydent w swoich wystąpieniach zwracali się wprost do generała, podkreślając jego wielką waleczność, patriotyzm i umiłowanie wolności. Swoje wystąpienia zakończyli złożeniem wieńca u stóp mauzoleum, czemu towarzyszył utwór „Bema pamięci rapsod żałobny” w wykonaniu Czesława Niemena. 

Główną część wieczoru czyli koncert poprzedziły projekcje filmowe przedstawiające losy Panoramy Siedmiogrodzkiej, koleje losu Józefa Bema oraz jego pośmiertną podróż do Ojczyzny i złożenie prochów w mauzoleum, specjalnie do tego celu wybudowanym w Parku Strzeleckim.
Wieczorny koncert muzyczny poprowadził Tomasz Tokarczyk, dyrygent Opery Krakowskiej. Na ten wieczór organizatorzy przygotowali „Mszę dziękczynną” Pawła Muzyka na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany i 4 solistów-śpiewaków. „Msza” przedstawia historię Państwa i Narodu Polskiego z motywami m. in. Bogurodzicy oraz Roty i śpiewana jest po łacinie, z wyjątkiem części przedostatniej, która jest „Modlitwą za Ojczyznę” Piotra Skargi, recytowaną po polsku.
Tomasz Tokarczyk poprowadził znakomitą polską Orkiestrę Sinfonia Viva, której towarzyszyły trzy chóry: Górecki Chamber Choir, Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagiellonica. Jako soliści wystąpili śpiewacy: Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Kobylarska, Tomasz Krzysica i Robert Gierlach. „Modlitwę” recytował solista Teatru Narodowego-Opery Narodowej Ryszard Cieśla. Muzyka, która niedzielnego wieczoru rozbrzmiewała w Parku Strzeleckim spotkała się z gorącym przyjęciem przez licznie zgromadzoną publiczność, zaś wykonawcy oraz przybyły na uroczystość kompozytor zostali nagrodzeni gromkimi brawami i owacją na stojąco.

 

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie