Vsmart Extensions
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek
PDF Drukuj Email

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIA Z POETĄ

 

zobacz zdjęcia...

 

Z okazji zbliżającego się Mikołaja Gminne Centrum Kultury i Bibliotek zorganizowało 2 grudnia 2009 dla maluchów z terenu Gminy Skrzyszów spotkania ze znanym i lubianym autorem książeczek dla dzieci, Wiesławem Drabikiem.

Opowiastki Wiesława Drabika to pełne humoru, wierszowane bajeczki chętnie czytane i, dzięki wspaniałym ilustracjom, z przyjemnością oglądane przez najmłodszych. Od 1995 roku pan Wiesław wydał ich już blisko sto, w tym tak poczytne jak: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym, jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze, czyli myszomania". Niektóre z nich były prezentowane w programie telewizyjnym "Książki z górnej półki", pokazano je również na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się seria "Zostań Mistrzem", opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców (występujących pod postaciami zwierzątek). Od 1998 roku Wiesław Drabik uczestniczy w Krakowskich Targach Książki, bierze też udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
Od kilku lat odbywa też autorskie podróże po całym kraju, spotykając się ze swoimi małymi czytelnikami. Zapraszany przez przedszkola, szkoły i biblioteki, odwiedził już wiele tych placówek nie tylko w Krakowie i okolicy, ale także w dalszych częściach kraju, np. we Wrocławiu, w Warszawie, Grudziądzu, Poznaniu czy Stargardzie Szczecińskim.
2 grudnia 2009 Wiesław Drabik, na zaproszenie GCKiB, odwiedził naszą Gminę. Spotkał się z uczniami najmłodszych klas w Skrzyszowie, Łękawicy i w Pogórskiej Woli.
Spotkania z poetą okazały się znakomitą zabawą dla wszystkich uczestników. Wiesław Drabik opowiadał dzieciom między innymi o tym, jak powstaje książka (od pomysłu, przez męki twórcze, po drukarnię), zaproponował wiele konkursów, w których wszyscy biorący udział byli nagradzani, czytał najśmieszniejsze fragmenty ze swoich bajek, bawił się z dziećmi w odgadywanie rymów oraz udzielał odpowiedzi na setki zaskakujących pytań (np. czy ma coś wspólnego ze słynną Wisławą...).
Okazało się, że wiele dzieci zna książeczki pana Wiesława, a Karolinka z klasy II a ze Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie zaskoczyła nawet samego autora znajomością jego bajki. na pamięć.
To były bardzo udane spotkania, które najmłodszym czytelnikom dostarczyły wielu ciekawych wiadomości i okazji do wspaniałej zabawy.

 
PDF Drukuj Email

BEZPŁATNA NAUKA JĘZYKA NIEMIECKIEGO


Urząd Gminy Skrzyszów, przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnym projekcie finansowanym z Działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich". Projekt, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, nosi tytuł "Taki duży, taki mały może mówić po niemiecku". Oto główne założenia tej inicjatywy:
- celem projektu jest umożliwienie bezpłatnej nauki języka niemieckiego dzieciom
i młodzieży oraz ich rodzicom, krewnym bądź opiekunom
- zainteresowani wpisują się parami: 1 dziecko i 1 dorosły
- dopuszcza się, aby do jednego dorosłego przyporządkowane było drugie dziecko (rodzeństwo), jeśli będzie spełniało kryteria rekrutacyjne
- projekt przewiduje udział 35 dzieci (w wieku 10-14 lat) oraz 30 dorosłych (matka, ojciec, dziadek, babcia, opiekun prawny)
- beneficjenci nie mogą znać języka niemieckiego nawet w stopniu podstawowym, za wyjątkiem dzieci będących gimnazjalistami z II kl.
- dziecko będące gimnazjalistą z II kl. nie może osiągnąć na koniec poprzedniego roku szkolnego oceny wyższej niż 4
- w projekcie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zamieszkałe na terenie Gminy Skrzyszów
- priorytetowo traktowane będą osoby, których dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł (jeśli przekracza, para zostaje wpisana na listę rezerwową)
- priorytetowo traktowane będą pary, w których osoba dorosła jest bezrobotna (jeśli nie, para zostaje wpisana na listę rezerwową)
- w przypadku nadmiernej liczby osób chętnych do uczestniczenia w projekcie, pod uwagę będzie brana kolejność zgłoszeń
- zajęcia będą odbywać się do czerwca 2010 roku 2 razy w tygodniu: w poniedziałki (2 godziny lekcyjne) i w środy (1 godzina lekcyjna) w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie (Skrzyszów 629 a)
- pierwsze zajęcia: 23 listopada 2009 (poniedziałek), godz. 17.00
- organizatorzy zapewniają: bezpłatne korzystanie z podręczników, pomoce dydaktyczne, serwis kawowy podczas zajęć 2-godzinnych
- po zakończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział
w zajęciach
- szczegóły uczestnictwa w projekcie zawarte są w Regulaminie rekrutacyjnym dostępnym pod adresami: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie /33-156 Skrzyszów 638/, Urząd Gminy Skrzyszów /33-156 Skrzyszów 642, pok. 4/ oraz na stronie internetowej: www.skrzyszow.pl i na niniejszej stronie - kliknij tutaj.
Chętni proszeni są o osobiste zgłaszanie się do Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie od 9 do 20 listopada 2009, w godzinach pracy GCKiB.
Informacja telefoniczna: tel. 0-14 632-63-83, 674-55-08.

 
PDF Drukuj Email

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE, KOREPETYCJE I POGADANKI NAUKOWE W JEDNYM


Od 2000 roku Tomasz Ordowski prowadził w GCKiB zajęcia "Przedmioty ścisłe - na luzie!". Obecnie, po przerwie, wznawia swoje spotkania, łączące w sobie elementy zajęć wyrównawczych, korepetycji i pogadanek naukowych
z matematyki, fizyki i chemii. Tytuł: "Nie tylko dla gimnazjalistów!".

Inicjatywa ta ma na celu poszerzenie szkolnej wiedzy z przedmiotów ścisłych, a adresowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Na konsultacje, wzorem lat ubiegłych, mogą również zgłaszać się studenci.
Tomasz Ordowski tak określa swoje intencje: - Staram się zainteresować młodych ludzi matematyką, chemią i fizyką, czyli bardzo ciekawymi przedmiotami, które dla wielu uczniów są "czarną magią". Próbuję ten stan zmienić, ułatwić im rozwijanie horyzontów naukowych, zachęcić do samodzielnego myślenia .
Podczas tych spotkań można się też dowiedzieć o nowościach wydawniczych z dziedziny nauki oraz o czasopismach popularnonaukowych, takich jak "Wiedza i Życie", "Delta" czy "Świat Nauki".
Zajęcia w cyklu "Nie tylko dla gimnazjalistów!" odbywają się nieodpłatnie w GCKiB  w piątki, w godz. 14-15 oraz w soboty, w godz. 10-12. Kontakt z prowadzącym: przez GCKiB lub bezpośrednio, tel. 0-14 674-52-42 lub 0-794-294-916, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
PDF Drukuj Email

PASOWANIE NA CZYTELNIKA


zobacz zdjęcia...

7 października 2009 w filii bibliotecznej w Łękawicy odbyła się niezwykła uroczystość: pasowanie na czytelnika. Wzięło w niej udział 26 dzieci z klasy 0 Przedszkola Publicznego, które sąsiaduje z pomieszczeniami placówki bibliotecznej.

Prowadząca bibliotekę w Łekawicy, Irena Bałut, przygotowała bogaty i atrakcyjny program, w którym maluchy ochoczo uczestniczyły.

Były więc zagadki literackie, odgadywanie na podstawie cytatów bohaterów z bajek, układanie puzzli ze znanymi postaciami, odgrywanie scenek, recytacje wierszy, wspólna zabawa z panią Ireną i nieodzowna ceremonia składania ślubowania oraz wręczanie dyplomów potwierdzających oficjalny status czytelniczy najmłodszych miłośników literatury. Pani Irenie asystował, wzbudzając duże zainteresowanie dzieci, niezawodny konik polny Filip.
Pomocy w organizacji całej ceremonii udzieliło tarnowskie biuro Skoku Stefczyka, którego przedstawicieli również wzięli udział w uroczystości.
Skok Stefczyka w Tarnowie jest także sponsorem konkursu rysunkowego "Moja ulubiona postać z bajki lub moja ulubiona postać literacka". Konkurs trwa do 15 listopada br. Prace należy składać w bibliotece w Łękawicy (tel. 0-14 674-42-34). Technika wykonania prac dowolna.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Do wygrania cenne nagrody.

 
PDF Drukuj Email

TRWA PROJEKT BEZPŁATNEJ NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

zobacz zdjęcia...

Urząd Gminy Skrzyszów, przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, realizuje projekt finansowany z działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Projekt nosi tytuł "Znam język angielski - korzystam z doświadczeń innych narodów dla dobra mojej Małej Ojczyzny".
Celem projektu, realizowanego z funduszy Unii Europejskiej, jest umożliwienie bezpłatnej nauki języka angielskiego dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom, krewnym bądź opiekunom. Projekt zakłada rodzinny udział w zajęciach: jedno dziecko i jedna osoba dorosła z rodziny. Biorą w nim udział dzieci i dorośli: jedno dziecko z rodziny w wieku 8-13 lat i jedna osoba dorosła: matka, ojciec, dziadek, babcia, opiekun prawny - którzy nie znają języka angielskiego nawet w stopniu podstawowym).
W projekcie uczestniczą wyłącznie osoby zamieszkałe na terenie Gminy Skrzyszów. Priorytetowo traktowane są osoby, których dochód na członka rodziny nie przekracza 351 zł W pierwszej kolejności przyjmowane były pary, w których osoba dorosła jest bezrobotna.
Projekt trwa w okresie: 23 lutego 2009 - 19 lutego 2010. Zajęcia, prowadzone przez pedagogów-anglistów, rozpoczęły się 24 marca 2009 w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie. Spotkania odbywają się 2 razy w tygodniu, po 3 godziny tygodniowo łącznie.
Organizatorzy zapewniają: bezpłatne korzystanie z podręczników, pomoce dydaktyczne, serwis kawowy. Po zakończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w zajęciach.

 
PDF Drukuj Email

AUDIOBOOKI, CZYLI KSIĄŻKI CZYTANE


Coraz większą popularnością cieszą się wśród czytelników audiobooki, czyli książki czytane (mówione).

Dawniej pojawiały się na kasetach magnetofonowych, obecnie mają formę płyt CD i niekiedy zawierają oprócz tekstu utworu również różnego rodzaju dodatki, np. opracowania.
Biblioteka GCKiB, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu zarówno starszych jak i młodszych odbiorców, wzbogaciła swoje zasoby o 26 pozycji z klasyki literatury, nagranych w takiej właśnie formie.

Zakupione tytuły to przede wszystkim lektury, głównie dla szkoły średniej, ale także dla gimnazjum i szkoły podstawowej. Każda płyta zawiera pełny tekst utworu, a lektorami są zawodowi aktorzy (np. Piotr Fronczewski, Krzysztof Globisz, Zdzisław Wardejn, Wiktor Zborowski i in.).
Audiobooki zapisane są w formacie mp3 i można je odsłuchiwać na komputerze, odtwarzaczach DVD, odtwarzaczach MP3 i innych urządzeniach mających możliwość odczytywania plików w formacie mp3. Płyty zawierają program, który umożliwia swobodne poruszanie się po tekście i wybór odpowiedniego rozdziału lub miejsca w czytanej książce.
Ta nowa forma popularyzacji literatury cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród maturzystów.
Audiobooki udostępniane są czytelnikom, podobnie jak książki, nieodpłatnie.
Oto pełna lista książek czytanych biblioteki GCKiB w Skrzyszowie (alfabetycznie, według autorów):

Burnett Hodgson Frances, Tajemniczy ogród

Conrad Joseph, Jądro ciemności

Dostojewski Fiodor, Zbrodnia i kara

Fredro Aleksander, Zemsta

Goethe Johann Wolfgang, Cierpienia młodego Wertera

Gombrowicz Witold, Ferdydurke

Hemingway Ernest, Stary człowiek i morze

Korczak Janusz, Król Maciuś I

Mickiewicz Adam, Konrad Wallenrod

Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz

Orzeszkowa Eliza, Nad Niemnem

Orzeszkowa Eliza, Opowiadania i nowele

Prus Bolesław, Lalka

Reymont Władysław Stanisław, Chłopi

Saint-Exupéry Antoine, Mały Książę

Sienkiewicz Henryk, Krzyżacy

Sienkiewicz Henryk, Ogniem i mieczem

Sienkiewicz Henryk, Opowiadania

Sienkiewicz Henryk, Pan Wołodyjowski

Sienkiewicz Henryk, W pustyni i w puszczy

Słowacki Juliusz, Kordian

Sofokles, Antygona

Wyspiański Stanisław, Wesele

Żeromski Stefan, Ludzie bezdomni

Żeromski Stefan, Przedwiośnie

Żeromski Stefan, Syzyfowe prace

 
PDF Drukuj Email


W KRÓLESTWIE CUDÓW ARCHITEKTURY


zobacz galerie...

Ta wycieczka pozostanie na długo w pamięci jej uczestników! Zorganizowany 19 września 2009 przez GCKiB wyjazd do Inwałdu do Parku Miniatur zachwycił wszystkich, którzy odpowiedni wcześniej zarezerwowali sobie miejsce w autokarze.

Na dwa tygodnie przed terminem zabrakło już bowiem miejsc, chociaż w autokarze mogło zasiąść 58 osób!

Spore wrażenie robią makiety najsłynniejszych budowli świata. W inwałdzkim Parku Miniatur zgromadzono ich blisko 40. Godzinę trwał spacer z panią przewodnik, która o każdym obiekcie opowiadała ciekawe szczegóły i podawała fakty związane z jego powstaniem.
A to przecież nie wszystko, co oferuje Park Miniatur. Do dyspozycji zwiedzających są też małe samochodziki (czyli autoscootery), Koło Młyńskie, szalona Gondola Piratów, Zielony Labirynt, symulator lotów kosmicznych, kino czterowymiarowe (4 D), Saloon Szeryfa (wraz z kinem interaktywnym), przerażające korytarze piramidy (czyli Egipt Horror Show), Małpi Gaj, kolejka elektryczna i zjeżdżalnie. Raj dla maluchów, ale i dorośli świetnie się bawili. Najlepszy dowód, że dwukrotnie przesuwano, na prośbę uczestników, godzinę powrotu do Skrzyszowa. Wszak dodatkową zaletą była nadzwyczaj udana pogoda, która sprzyjała spacerom i zabawie na wolnym powietrzu.
6 godzin spędzonych w królestwie miniaturowych cudów architektury minęło prawie niepostrzeżenie.

 
«pierwszapoprzednia101102103104105106107108109następnaostatnia»

Strona 106 z 109

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie

Joomla extensions by Siteground Hosting