Vsmart Extensions

Ludzie stąd

Dokumenty

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
31 Maja 2020
Światowy Dzień bez Tytoniu
Imieniny obchodzą
Aniela, Bożysława, Ernesta, Ernestyna,
Feliks, Petronela, Petronia, Petroniusz,
Teodor

Do końca roku zostało 215 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Licznik wizyt

Wizyty na stronie [+/-]

Od 28.07.2011
Wizyt: 1 334 640

Facebook i My

Gminne Centrum Kultury i Bibliotek
PDF Drukuj Email

KOLEJNA TEATRALNA PODRÓŻ


zobacz zdjęcia...

Organizowane przez GCKiB teatralne wyjazdy do Warszawy cieszą się już stałym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Skrzyszów. Za każdym razem autokar wypełniony jest niemal do ostatniego miejsca, nawet jeśli wyjazd odbywa się w czasie wzmożonej aktywności wirusa grypy, który w grudniu tego roku często dawał znać o sobie.

Tym razem celem wycieczki był Teatr Ateneum i spektakl "Stacyjka Zdrój". Cała rzecz została oparta na piosenkach Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, twórców Kabaretu Starszych Panów. Trzecim, obok Przybory i Wasowskiego, autorem wieczoru był współreżyser przedstawienia, Andrzej Poniedzielski, który wybrane piosenki Starszych Panów powiązał własnym tekstem i przyjął rolę poety przewodnika, prowadzącego widzów przez melancholijnie żartobliwy świat po drugiej stronie życia. Oto bowiem na tytułowej stacyjce: końcowej, gdzie zegary nie mają wskazówek, w cieniu rzucanym przez wszędobylskie gałęzie wierzby płaczącej, spotykają się ci,  o których zwykło się mówić już tylko w czasie przeszłym. Wspominają, tęsknią i próbują się odnaleźć w nowej nierzeczywistości.
Błyskotliwe gry słowne autorstwa zarówno Jeremiego Przybory, jak i jego równie świetnego kontynuatora Poniedzielskiego, absurdalne, wykwintne poczucie humoru, dystans do życia i siebie, elegancja, brak pośpiechu oraz piosenki, które wszyscy znamy na pamięć - wszystko to złożyło się na uroczy, relaksujący wieczór w teatrze. Krytyk "Życia Warszawy" napisał: "To przedstawienie jest jak kawa po wiedeńsku w eleganckiej restauracji. Wybornie zaparzona i podana w markowej porcelanie".
Tego samego zdania byli wszyscy uczestnicy wyjazdu.
"Przedstawienie bardzo mi się podobało, ponieważ występowała w nim wielka plejada gwiazd, w tym moi ulubieni aktorzy: Piotr Fronczewski, Artur Barciś i Krzysztof Tyniec. Bardzo lubię te wyjazdy i z pewnością pojadę na następny. Już nie mogę się doczekać" ( Faustyna Brzozowska , skrzyszowianka, 11 lat).
Pani Beata Mazur , wicedyrektor Szkoły w Szynwałdzie, ujęła swoje refleksje w obszerną wypowiedź, której fragment cytujemy: "Patrząc na pomysł wyjazdów do stołecznych teatrów twierdzę, że niewątpliwymi atutami tych grudniowych pobytów w stolicy jest, obok znakomicie wybranego przez pana Świtka repertuaru, również możliwość bezpośredniego, osobistego spotkania z aktorami, rozmowy z nimi, porównania naszego telewizyjnego wyobrażenia o celebrytach z ich rzeczywistym wizerunkiem. Mamy również możliwość podziwiania Warszawy przedświątecznej, ubranej w girlandy świateł i kolorów, odwiedzenia muzeów, zrobienia zakupów..." (pełny tekst p. dyr. Beaty Mazur - kliknij tutaj).
Najzwięźlej ujęła swoje odczucia Justyna Stańczyk , pedagog ze Szkoły w Szynwałdzie: "To było kapitalne! Te wyjazdy do Warszawy są super!".
Na scenie można było podziwiać, oprócz wyżej wymienionych, również: Magdalenę Zawadzką, Krystynę Tkacz, Jerzego Kamasa i samego Andrzeja Poniedzielskiego.
Atrakcyjności całemu przedsięwzięciu dodał fakt, że po spektaklu spotkał się z uczestnikami skrzyszowskiego wyjazdu współtwórca i aktor "Stacyjki Zdrój", Andrzej Poniedzielski. W kawiarence Teatru Ateneum, w kameralnym gronie, popularny poeta i satyryk opowiadał o okolicznościach powstania przedstawienia i odpowiadał na pytania widzów.
Mimo późnego powrotu do Skrzyszowa, nikt nie żałował trudów wyprawy. Satysfakcja i zadowolenie były niewspółmiernie większe.

 
PDF Drukuj Email

TRWA REALIZACJA PROJEKTU "TAKI DUŻY, TAKI MAŁY MOŻE MÓWIĆ PO NIEMIECKU"


zobacz zdjęcia...

Zgodnie z harmonogramem działania, 30 listopada 2009 rozpoczęła się realizacja projektu zatytułowanego "Taki duży, taki mały może mówić po niemiecku". Jest to projekt finansowany z Działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich", współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizatorem jest Urząd Gminy Skrzyszów, przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek.

Inauguracja odbyła się w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie. Na oficjalne rozpoczęcie przybyli, oprócz samych zainteresowanych, również: Wójt Gminy inż. Józef Gądek, Sekretarz Gminy Kazimiera Ordowska, dyrektor Zespołu Szkół w Skrzyszowie Robert Wadycki, Koordynator Projektu Jolanta Furtak, był także obecny Marcin Lewandowski - doradca Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Tarnowie.
W sympatycznej atmosferze, urozmaiconej poczęstunkiem, mieszkańcy Gminy chętni do rodzinnej nauki języka niemieckiego raz jeszcze poinformowani zostali o założeniach projektu, podzieleni zostali na grupy, ustalili z prowadzącymi grafik spotkań.
Warto przypomnieć główne założenia tego projektu:
- celem projektu jest umożliwienie bezpłatnej nauki języka niemieckiego dzieciom
i młodzieży oraz ich rodzicom, krewnym bądź opiekunom
- zainteresowani wpisali się parami: 1 dziecko i 1 dorosły
- zgodnie z uprzednimi postanowieniami możliwe było, aby do jednego dorosłego przyporządkowane było drugie dziecko (rodzeństwo), jeśli spełniało kryteria rekrutacyjne
- projekt przewidywał udział 35 dzieci (w wieku 8-14 lat) oraz 30 dorosłych (matka, ojciec, dziadek, babcia, opiekun prawny)
- beneficjenci nie mogli znać języka niemieckiego nawet w stopniu podstawowym, za wyjątkiem dzieci będących gimnazjalistami z II kl.
- dziecko będące gimnazjalistą z II kl. nie mogło osiągnąć na koniec poprzedniego roku szkolnego oceny wyższej niż 4
- w projekcie uczestniczą wyłącznie osoby zamieszkałe na terenie Gminy Skrzyszów
- priorytetowo traktowane zostały osoby, których dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł
- priorytetowo traktowane również były pary, w których osoba dorosła jest bezrobotna
- zajęcia odbywają się do czerwca 2010 roku 2 razy w tygodniu: w poniedziałki (2 godziny lekcyjne) i w środy (1 godzina lekcyjna) w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie
- organizatorzy zapewniają: bezpłatne korzystanie z podręczników, pomoce dydaktyczne, serwis kawowy podczas zajęć 2-godzinnych
- po zakończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział
w zajęciach
Przebieg inauguracji oraz pierwsze zajęcia ilustrują poniższe zdjęcia.

 
PDF Drukuj Email

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIA Z POETĄ

 

zobacz zdjęcia...

 

Z okazji zbliżającego się Mikołaja Gminne Centrum Kultury i Bibliotek zorganizowało 2 grudnia 2009 dla maluchów z terenu Gminy Skrzyszów spotkania ze znanym i lubianym autorem książeczek dla dzieci, Wiesławem Drabikiem.

Opowiastki Wiesława Drabika to pełne humoru, wierszowane bajeczki chętnie czytane i, dzięki wspaniałym ilustracjom, z przyjemnością oglądane przez najmłodszych. Od 1995 roku pan Wiesław wydał ich już blisko sto, w tym tak poczytne jak: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym, jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze, czyli myszomania". Niektóre z nich były prezentowane w programie telewizyjnym "Książki z górnej półki", pokazano je również na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się seria "Zostań Mistrzem", opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców (występujących pod postaciami zwierzątek). Od 1998 roku Wiesław Drabik uczestniczy w Krakowskich Targach Książki, bierze też udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
Od kilku lat odbywa też autorskie podróże po całym kraju, spotykając się ze swoimi małymi czytelnikami. Zapraszany przez przedszkola, szkoły i biblioteki, odwiedził już wiele tych placówek nie tylko w Krakowie i okolicy, ale także w dalszych częściach kraju, np. we Wrocławiu, w Warszawie, Grudziądzu, Poznaniu czy Stargardzie Szczecińskim.
2 grudnia 2009 Wiesław Drabik, na zaproszenie GCKiB, odwiedził naszą Gminę. Spotkał się z uczniami najmłodszych klas w Skrzyszowie, Łękawicy i w Pogórskiej Woli.
Spotkania z poetą okazały się znakomitą zabawą dla wszystkich uczestników. Wiesław Drabik opowiadał dzieciom między innymi o tym, jak powstaje książka (od pomysłu, przez męki twórcze, po drukarnię), zaproponował wiele konkursów, w których wszyscy biorący udział byli nagradzani, czytał najśmieszniejsze fragmenty ze swoich bajek, bawił się z dziećmi w odgadywanie rymów oraz udzielał odpowiedzi na setki zaskakujących pytań (np. czy ma coś wspólnego ze słynną Wisławą...).
Okazało się, że wiele dzieci zna książeczki pana Wiesława, a Karolinka z klasy II a ze Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie zaskoczyła nawet samego autora znajomością jego bajki. na pamięć.
To były bardzo udane spotkania, które najmłodszym czytelnikom dostarczyły wielu ciekawych wiadomości i okazji do wspaniałej zabawy.

 
PDF Drukuj Email

BEZPŁATNA NAUKA JĘZYKA NIEMIECKIEGO


Urząd Gminy Skrzyszów, przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnym projekcie finansowanym z Działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich". Projekt, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, nosi tytuł "Taki duży, taki mały może mówić po niemiecku". Oto główne założenia tej inicjatywy:
- celem projektu jest umożliwienie bezpłatnej nauki języka niemieckiego dzieciom
i młodzieży oraz ich rodzicom, krewnym bądź opiekunom
- zainteresowani wpisują się parami: 1 dziecko i 1 dorosły
- dopuszcza się, aby do jednego dorosłego przyporządkowane było drugie dziecko (rodzeństwo), jeśli będzie spełniało kryteria rekrutacyjne
- projekt przewiduje udział 35 dzieci (w wieku 10-14 lat) oraz 30 dorosłych (matka, ojciec, dziadek, babcia, opiekun prawny)
- beneficjenci nie mogą znać języka niemieckiego nawet w stopniu podstawowym, za wyjątkiem dzieci będących gimnazjalistami z II kl.
- dziecko będące gimnazjalistą z II kl. nie może osiągnąć na koniec poprzedniego roku szkolnego oceny wyższej niż 4
- w projekcie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zamieszkałe na terenie Gminy Skrzyszów
- priorytetowo traktowane będą osoby, których dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł (jeśli przekracza, para zostaje wpisana na listę rezerwową)
- priorytetowo traktowane będą pary, w których osoba dorosła jest bezrobotna (jeśli nie, para zostaje wpisana na listę rezerwową)
- w przypadku nadmiernej liczby osób chętnych do uczestniczenia w projekcie, pod uwagę będzie brana kolejność zgłoszeń
- zajęcia będą odbywać się do czerwca 2010 roku 2 razy w tygodniu: w poniedziałki (2 godziny lekcyjne) i w środy (1 godzina lekcyjna) w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie (Skrzyszów 629 a)
- pierwsze zajęcia: 23 listopada 2009 (poniedziałek), godz. 17.00
- organizatorzy zapewniają: bezpłatne korzystanie z podręczników, pomoce dydaktyczne, serwis kawowy podczas zajęć 2-godzinnych
- po zakończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział
w zajęciach
- szczegóły uczestnictwa w projekcie zawarte są w Regulaminie rekrutacyjnym dostępnym pod adresami: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie /33-156 Skrzyszów 638/, Urząd Gminy Skrzyszów /33-156 Skrzyszów 642, pok. 4/ oraz na stronie internetowej: www.skrzyszow.pl i na niniejszej stronie - kliknij tutaj.
Chętni proszeni są o osobiste zgłaszanie się do Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie od 9 do 20 listopada 2009, w godzinach pracy GCKiB.
Informacja telefoniczna: tel. 0-14 632-63-83, 674-55-08.

 
PDF Drukuj Email

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE, KOREPETYCJE I POGADANKI NAUKOWE W JEDNYM


Od 2000 roku Tomasz Ordowski prowadził w GCKiB zajęcia "Przedmioty ścisłe - na luzie!". Obecnie, po przerwie, wznawia swoje spotkania, łączące w sobie elementy zajęć wyrównawczych, korepetycji i pogadanek naukowych
z matematyki, fizyki i chemii. Tytuł: "Nie tylko dla gimnazjalistów!".

Inicjatywa ta ma na celu poszerzenie szkolnej wiedzy z przedmiotów ścisłych, a adresowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Na konsultacje, wzorem lat ubiegłych, mogą również zgłaszać się studenci.
Tomasz Ordowski tak określa swoje intencje: - Staram się zainteresować młodych ludzi matematyką, chemią i fizyką, czyli bardzo ciekawymi przedmiotami, które dla wielu uczniów są "czarną magią". Próbuję ten stan zmienić, ułatwić im rozwijanie horyzontów naukowych, zachęcić do samodzielnego myślenia .
Podczas tych spotkań można się też dowiedzieć o nowościach wydawniczych z dziedziny nauki oraz o czasopismach popularnonaukowych, takich jak "Wiedza i Życie", "Delta" czy "Świat Nauki".
Zajęcia w cyklu "Nie tylko dla gimnazjalistów!" odbywają się nieodpłatnie w GCKiB  w piątki, w godz. 14-15 oraz w soboty, w godz. 10-12. Kontakt z prowadzącym: przez GCKiB lub bezpośrednio, tel. 0-14 674-52-42 lub 0-794-294-916, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
PDF Drukuj Email

PASOWANIE NA CZYTELNIKA


zobacz zdjęcia...

7 października 2009 w filii bibliotecznej w Łękawicy odbyła się niezwykła uroczystość: pasowanie na czytelnika. Wzięło w niej udział 26 dzieci z klasy 0 Przedszkola Publicznego, które sąsiaduje z pomieszczeniami placówki bibliotecznej.

Prowadząca bibliotekę w Łekawicy, Irena Bałut, przygotowała bogaty i atrakcyjny program, w którym maluchy ochoczo uczestniczyły.

Były więc zagadki literackie, odgadywanie na podstawie cytatów bohaterów z bajek, układanie puzzli ze znanymi postaciami, odgrywanie scenek, recytacje wierszy, wspólna zabawa z panią Ireną i nieodzowna ceremonia składania ślubowania oraz wręczanie dyplomów potwierdzających oficjalny status czytelniczy najmłodszych miłośników literatury. Pani Irenie asystował, wzbudzając duże zainteresowanie dzieci, niezawodny konik polny Filip.
Pomocy w organizacji całej ceremonii udzieliło tarnowskie biuro Skoku Stefczyka, którego przedstawicieli również wzięli udział w uroczystości.
Skok Stefczyka w Tarnowie jest także sponsorem konkursu rysunkowego "Moja ulubiona postać z bajki lub moja ulubiona postać literacka". Konkurs trwa do 15 listopada br. Prace należy składać w bibliotece w Łękawicy (tel. 0-14 674-42-34). Technika wykonania prac dowolna.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Do wygrania cenne nagrody.

 
PDF Drukuj Email

TRWA PROJEKT BEZPŁATNEJ NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

zobacz zdjęcia...

Urząd Gminy Skrzyszów, przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, realizuje projekt finansowany z działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Projekt nosi tytuł "Znam język angielski - korzystam z doświadczeń innych narodów dla dobra mojej Małej Ojczyzny".
Celem projektu, realizowanego z funduszy Unii Europejskiej, jest umożliwienie bezpłatnej nauki języka angielskiego dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom, krewnym bądź opiekunom. Projekt zakłada rodzinny udział w zajęciach: jedno dziecko i jedna osoba dorosła z rodziny. Biorą w nim udział dzieci i dorośli: jedno dziecko z rodziny w wieku 8-13 lat i jedna osoba dorosła: matka, ojciec, dziadek, babcia, opiekun prawny - którzy nie znają języka angielskiego nawet w stopniu podstawowym).
W projekcie uczestniczą wyłącznie osoby zamieszkałe na terenie Gminy Skrzyszów. Priorytetowo traktowane są osoby, których dochód na członka rodziny nie przekracza 351 zł W pierwszej kolejności przyjmowane były pary, w których osoba dorosła jest bezrobotna.
Projekt trwa w okresie: 23 lutego 2009 - 19 lutego 2010. Zajęcia, prowadzone przez pedagogów-anglistów, rozpoczęły się 24 marca 2009 w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie. Spotkania odbywają się 2 razy w tygodniu, po 3 godziny tygodniowo łącznie.
Organizatorzy zapewniają: bezpłatne korzystanie z podręczników, pomoce dydaktyczne, serwis kawowy. Po zakończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w zajęciach.

 
«pierwszapoprzednia101102103104105106następnaostatnia»

Strona 102 z 106

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie

Joomla extensions by Siteground Hosting