Vsmart Extensions
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek
PDF Drukuj Email

5. WAKACYJNY WYJAZD DO KRAKOWAZapoczątkowane w lipcu 2006 roku i kontynuowane w roku 2007 "Wakacyjne wyjazdy do Krakowa" cieszą się nadal dużym zainteresowaniem. W wyjazdach mogą brać udział zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Najbliższy wyjazd, przygotowany przez GCKiB: 17 lipca 2008 (czwartek).
Ta propozycja adresowana jest do wszystkich, którzy czas letniej kanikuły spędzają w domu, nie mając możliwości dłuższego wyjazdu - na wczasy, kolonie czy obozy, lub do tych, którzy chcą skorzystać z atrakcyjnej wycieczki. Wycieczka obejmuje swoim programem cały dzień.
Podczas najbliższej wyprawy uczestnicy wezmą udział w seansie kina trójwymiarowego IMAX, gdzie obejrzą film "Dinozaury żyją!" (USA, 2007, reż. David Clark i Bayley Silleck). Zobaczą pierwsze stworzenia z okresu triasu i potwory
z okresu kredy - w ogromnych rozmiarach. Wszak ekran w kinie IMAX ma wymiary 18 metrów na 24 metry! Dołączymy do sławnych paleontologów w chwili, gdy odkrywają nowe szczątki prehistorycznych gadów oraz stwierdzają, iż potomkowie dinozaurów nadal żyją wśród nas. Realistyczna i naukowo dokładna animacja komputerowa przywraca dinozaury do życia w sposób, który wywołuje niezapomniane wrażenie! Dzięki odpowiedniej technice rejestracji i odtwarzania obrazu oraz dzięki specjalnym okularom, które każdy widz otrzymuje przed wejściem na salę kinową, uzyskujemy niesamowite wrażenie przestrzeni.
Kolejnym miejscem odwiedzin będzie Park Wodny, gdzie przez 2 godziny uczestnicy będą pływać, nurkować, szusować na licznych zjeżdżalniach, poddawać się biczom wodnym, pławić się w jacuzzi, przeprawiać przez "most tybetański"
i korzystać z wielu innych atrakcji.
Pobyt w grodzie Kraka zakończy 3-godzinne zwiedzanie (i w miarę posiadanych środków zakupy) w Galerii Krakowskiej , gdzie 270 markowych sklepów prezentuje najnowsze trendy, style i wzornictwo z podstawowych dziedzin życia, kuchnie
z różnych stron świata serwują sporo smakowitych potraw, a przestronne, klimatyzowane pasaże gwarantują komfortowe warunki pobytu w tym największym centrum handlowo-usługowym w Małopolsce.
Zainteresowani uczestnictwem w "5. Wakacyjnym wyjeździe do Krakowa" winni zjawić się w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, w godz. 8-16 (codziennie oprócz sobót) i zgłosić chęć udziału w wycieczce. Osoby niepełnoletnie, wyjeżdżające bez dorosłego opiekuna, muszą dostarczyć pozwolenie od rodziców. Formularz takiego oświadczenia można pobrać w GCKiB oraz w filiach bibliotecznych w Szynwałdzie, Łękawicy i Pogórskiej Woli.
Zgłoszenia przyjmowane będą, w miarę wolnych miejsc, do 14 lipca br. (poniedziałek). Koszt wyjazdu dla jednej osoby - 32 zł. Ilość miejsc ograniczona.

 
PDF Drukuj Email

DNI BIBLIOTEKARZA 2008

zobacz galerię...

Wyrazy uznania dla dyr. Małgorzaty Chwistek ze strony kier. Tadeusza Trytka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie

W dniach 29-31 maja 2008 w GCKiB obchodzono Dni Bibliotekarza - coroczne święto książki oraz ludzi zajmujących się upowszechnianiem czytelnictwa.
29 maja br. odbyło się Uroczyste Spotkanie Bibliotekarzy i Przyjaciół Biblioteki.

Do Domu Strażaka w Skrzyszowie przybyli m.in. inż. Józef Gądek - wójt Gminy Skrzyszów, Tadeusz Trytek - kierownik Działu Terenowego Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie, dyrekcja oraz pedagodzy lokalnych szkół i przedszkoli, przedstawiciele UG w Skrzyszowie i panie bibliotekarki z placówek bibliotecznych z terenu Gminy: Lucyna Lasko (Skrzyszów), Barbara Micek (Szynwałd), Józefa Nykiel (Pogórska Wola) i Irena Bałut (Łękawica). Spotkanie było m.in. okazją do uhonorowania osób, które na co dzień udostępniają czytelnikom: dzieciom, młodzieży i dorosłym, książki, czasopisma oraz płyty i kasety video. Podkreślając rolę biblioteki w środowisku, wójt Józef Gądek zwrócił się do dyr. GCKiB, Małgorzaty Chwistek: - W imieniu własnym, samorządu, a także mieszkańców Gminy Skrzyszów proszę Panią Dyrektor, Pracowników GCKiB, jak również Pracowników bibliotek publicznych w Łękawicy, Pogórskiej Woli i Szynwałdzie oraz Pracowników bibliotek szkolnych o przyjęcie szczerych i serdecznych gratulacji z okazji Dnia Bibliotekarza. Serdecznie dziękuję Państwu za autentyczną troskę o rozwój czytelnictwa i bibliotek w naszej Gminie. Pod adresem Pani Dyrektor kieruję szczególne podziękowania za twórcze, wieloletnie inicjowanie życia kulturalnego (...), za systematyczne realizowanie oryginalnych projektów oraz przygotowywanie wielu ciekawych imprez (...). Życząc Pani Dyrektor oraz wszystkim Bibliotekarzom zdrowia, pomyślności w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym, pozostaję z wyrazami największego szacunku.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku skrzyszowska biblioteka obchodziła jubileusz 60-lecia swojej działalności.
Szczególnie uroczyście uhonorowano Barbarę Micek, kierującą filią biblioteczną w Szynwałdzie, z okazji 40-lecia jej pracy zawodowej.
W części artystycznej wystąpił kwartet smyczkowy Con Affetto z Tarnowa w koncercie "Wiosenne con amore". Monika Niedzielko (skrzypce), Angelina Kierońska (skrzypce), Karolina Pazdro (altówka) i Katarzyna Chrobak (wiolonczela) zaprezentowały program, na który złożyły się standardy muzyki klasycznej i nowszej, w tym m.in. Aria na strunie g Jana Sebastiana Bacha, Humoreska Antoniego Dvořaka, Summertime George'a Gershwina czy Kanon D-dur Johanna Pachelbela , a także popularne tanga: El Choclo Ángela Villoldo, Por una Cabeza Carlosa Gardela i Liber tango Astora Piazzolli. Występ przyjęty został entuzjastycznie, więc nie mogło się obyć bez bisu.
30 maja br. odbyła się w skrzyszowskiej bibliotece promocja najnowszego tomiku Elżbiety Stepskiej-Kot "Moja myśl", wydanego staraniem GCKiB. W promocji wzięła udział autorka, która wcześniej opublikowała w Skrzyszowie dwa zbiorki: "Ballada syberyjska" i "Okaleczone dzieciństwo". Przy tej okazji wykorzystano po raz pierwszy nowo oddane po remoncie pomieszczenie do działalności merytorycznej, usytuowane na poddaszu placówki.
O najnowszym tomiku tak pisze we wstępie, zatytułowanym "Słowa sercem pisane", Jerzy Świtek: To zupełnie inny zbiorek niż dwa poprzednie. Echa przeszłości i ślady historii pojawiają się tu rzadko i tylko w jednym przypadku odnoszą się bezpośrednio do tragicznej biografii autorki ("Ostaszków - pomijasz milczeniem"). Drugi utwór odwołuje się do miejscowej historii czasów okupacji ("Kruk - miejsce pamięci").
Pozostałe to wierszyki współczesne, obyczajowe obrazki czy refleksyjne miniatury, często stylizowane - na piosenkę dziecięcą, na ludową balladę czy okazjonalną pieśń. Znajdziemy tu refleksje natury ogólnej, dotyczące sensu i wartości życia ("Moja myśl", "Śnieżynki"), zachwyt nad urodą krajobrazu i przyrody ("Lilia", "Wiosna się budzi do życia"), żal nad upływem czasu i odchodzeniem najbliższych ("Tęskno mi, Panie.", "Nie ma Cię na Ziemi!"). Są też rodzajowe obrazki ("Dożynki w Skrzyszowie", "Dożynki w Gminie") i wierszyki wprost adresowane do dzieci ("Wiersz dla przedszkolaków"). A wszystko przepełnione miłością do własnej "małej ojczyzny" ("Tobie, Skrzyszowie") i wyraźnie inspirowane religijnym spojrzeniem na świat ("Pani Siewna - Maryja", "Dzień Zaduszny", "Dusza-wędrowniczka", "Życzenia wigilijne"). Czyli wszystko to, co się składa na główne komponenty naszego życia.
Elżbieta Stepska-Kot zadedykowała swój tomik mieszkańcom Skrzyszowa w podziękowaniu za przychylność i życzliwość, jakiej doświadcza przy wielu okazjach na co dzień.
Podczas rozmowy padło wiele pytań ze strony uczestników, dotyczących inspiracji i sposobu pisania przez autorkę. Wybrane wiersze przeczytała nie tylko Elżbieta Stepska-Kot, ale także uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, mieszkanki Pogórskiej Woli: Joanna Lasko i Sylwia Kocoł. Odpowiednią oprawę muzyczną zapewniły spotkaniu skrzypaczki: Joanna Stępień i jej podopieczna, Jadwiga Korus. Były również kwiaty, okolicznościowe adresy i obraz autorstwa Adama Jańca dla skrzyszowskiej poetki, przedstawiający miejscowy kościół parafialny.
31 maja br. odbyła się projekcja głośnego filmu Andrzeja Wajdy "Katyń". Poprzedzona prelekcją i zakończona dyskusją, wywołała duże wrażenie. Mimo że film był już wyświetlany w kinach, znaleźli się widzowie, którzy jeszcze nie mieli okazji obejrzeć tego obrazu. Wiele ciekawych informacji podała uczestnicząca w pokazie Elżbieta Stepska-Kot, której ojciec zginął w Ostaszkowie i z którą, ze względu na jej osobiste doświadczenia, kontaktował się sam Andrzej Wajda przed przystąpieniem do zdjęć do swojego filmu.
Tegoroczne obchody Dnia Bibliotekarza były dobrą okazją do wyrażenia uznania i wdzięczności wszystkim, którzy umożliwiają czytelnikom korzystanie z książki - prawdziwego okna na świat.

 
PDF Drukuj Email

SŁOWA SERCEM PISANE

zobacz galerię...

Najnowsza publikacja Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek to tomik wierszy Elżbiety Stepskiej-Kot "Moja myśl".
To oczywista i odwieczna prawda: każdy człowiek jest na swój sposób wyjątkowy. W przypadku Elżbiety Stepskiej-Kot to stwierdzenie ma szczególne uzasadnienie, związane z jej biografią. To osoba, która przeżyła, jako dziecko, gehennę zsyłki "na nieludzką ziemię". Jako trzyletnia dziewczynka znalazła się wraz z matką i siostrą w kazachstanie, gdzie spędziła ponad 6 lat. Kiedy po wojnie wróciła do ojczyzny, miała 10 lat.

Panią Elżbietę wyróżnia jeszcze jedna cecha: swoje doświadczenia i obserwacje stara się utrwalać i przekazywać innym. Jej przeżycia z czasów tułaczki znalazły odzwierciedlenie w dwóch publikacjach: "Ballada syberyjska" (wyd. w 1996 i wznowiona w 2003) oraz "Okaleczone dzieciństwo"(2006). Pierwsza z nich jest zbiorem wierszy, druga - wspomnieniami opatrzonymi zdjęciami i dokumentami. Obie pozycje zostały wydane w Skrzyszowie przez Gminne Centrum Kultury
i Bibliotek.
Obecnie Elżbieta Stepska-Kot przedstawia czytelnikom kolejną swoją pracę - tomik wierszy "Moja myśl".
To zupełnie inny zbiorek niż dwa poprzednie. Echa przeszłości i ślady historii pojawiają się tu rzadko i tylko w jednym przypadku odnoszą się bezpośrednio do tragicznej biografii autorki ("Ostaszków - pomijasz milczeniem"). Drugi utwór odwołuje się do miejscowej historii czasów okupacji ("Kruk - miejsce pamięci").
Pozostałe to wierszyki współczesne, obyczajowe obrazki czy refleksyjne miniatury, często stylizowane - na piosenkę dziecięcą, na ludową balladę czy okazjonalną pieśń. Znajdziemy tu refleksje natury ogólnej, dotyczące sensu i wartości życia ("Moja myśl", "Śnieżynki"), zachwyt nad urodą krajobrazu i przyrody ("Lilia", "Wiosna się budzi do życia"), żal nad upływem czasu i odchodzeniem najbliższych ("Tęskno mi, Panie.", "Nie ma Cię na Ziemi!"). Są też rodzajowe obrazki ("Dożynki w Skrzyszowie", "Dożynki w Gminie") i wierszyki wprost adresowane do dzieci ("Wiersz dla przedszkolaków"). A wszystko to przepełnione miłością do własnej "małej ojczyzny" ("Tobie, Skrzyszowie") i wyraźnie inspirowane religijnym spojrzeniem na świat ("Pani Siewna - Maryja", "Dzień Zaduszny", "Dusza-wędrowniczka", "Życzenia wigilijne"). Czyli znajdziemy tu wszystko, co się składa na główne komponenty naszego życia.
A że jest w tym prostota i dziecięca naiwność - to co w tym złego? Dziecięce spojrzenie na świat jest również wartością, którą warto dostrzec i docenić. Jeśli na jednym biegunie postawilibyśmy współczesną poezję doby postmodernizmu, to wiersze Elżbiety Stepskie-Kot znajdą się na przeciwnym jej końcu.
Do wierszy pani Elżbiety nie należy przykładać kryteriów filologicznych czy analitycznych, właściwych poezji zawodowych literatów. To wiersze pisane
z potrzeby serca, w odruchu wzruszenia, z chęci utrwalenia jakiejś obserwacji czy podzielenia się z odbiorcą swoimi odczuciami. Gdyż Elżbieta Stepska-Kot czuje się silnie związana ze swoim otoczeniem, środowiskiem - ze swoim Skrzyszowem.
Jest przecież "człowiekiem stąd": tutaj, w pobliżu, urodzili się jej rodzice (w Szynwałdzie i w Łękach Górnych), tutaj zamieszkała wraz z mamą i siostrą po powrocie z syberyjskiej tułaczki, tu osiadła na stałe zakładając rodzinę, pracując w miejscowej szkole. Tu mieszka do chwili obecnej. Stąd przywiązanie do skrzyszowskiego pejzażu, klimatu i obyczaju, do tych miejsc i ludzi.  Stąd też dedykacja całego zbiorku mieszkańcom Skrzyszowa - zbiorku sercem pisanego. Tomik Elżbiety Stepskiej-Kot "Moja myśl" jest dostępny w bibliotece GCKiB.
(Nota o autorce - kliknij)

 

KRUK - MIEJSCE PAMIĘCI

A kiedy Cię zmęczy ruch miasta wielkiego,
Kiedy zapragniesz spokoju i ciszy -
Skieruj swe kroki do lasu naszego.
Kwieciem i śpiewem las wita przybyszy.

A las to niezwykły: piękny, tajemniczy,
Który w swym poszumie smętne pieśni nuci -
O tych, co Polsce służyli tak dzielnie
I dla Niej ginęli łańcuchami skuci.

Słyszały tu drzewa jęki i wołania,
Tych, co dla siebie mogiły kopali.
A potem ginęli od kul gestapowców -
"Polsko, zwyciężysz!" z jękiem wymawiali.

Tak więc las otula w zielonym masywie
Prochy bohaterów, co Polsce służyli.
To z miłości ku Niej umierali dzielnie -
W zwycięstwo Ojczyzny do końca wierzyli.

A jak już przybędziesz do lasu naszego,
Spojrzyj na roślinność hojnie ukwieconą.
Może gdzieś, wśród kwiatów, spotkasz tam ukrytą
Małą, drżącą łezkę, śmiercią wytrąconą.

Stąpaj tam ostrożnie po kwiatów dywanie,
Wsłuchaj się w szum liści i śpiewy słowika.
Tak! To w śpiewie ptaków znajdziesz ukojenie -
I chwila zadumy tu Ciebie przywita.

Ot, i las skrzyszowski, co się Krukiem zowie,
Przyciąga tu teraz takie liczne tłumy.
Dla jednych jest miejscem radości i śmiechu,
Dla innych wspomnieniem cierpienia, zadumy.

maj 1993

 
PDF Drukuj Email

ZAKOŃCZENIE PROGRAMU ?RZECZPOSPOLITA INTERNETOWA?

 

Rozpoczęty przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w październiku 2007 roku program "Rzeczpospolita Internetowa" dobiega końca. Przez pół roku GCKiB podjęło szereg działań, których efektem są konkretne osiągnięcia.

Przypomnijmy: w ramach programu Centrum przygotowało projekt "Kronika internetowa: czerpać z przeszłości dla przyszłości", na który otrzymało dotację. "Rzeczpospolita Internetowa" jest programem wsparcia społeczności lokalnych z gmin wiejskich, realizowany przez Fundację Grupy TP we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
Problemem, którego dotyczy projekt, jest zanikająca tradycja lokalna i odchodzenie ludzi, którzy byli czynnymi uczestnikami bądź świadkami ważnych wydarzeń. Ważnym aspektem podjętych działań jest też brak dokumentacji związanej z nowszą i dawniejszą historią wsi, gminy i najbliższych okolic.
Szczególnym adresatem projektu jest młodzież, która chętniej niż starsze pokolenie korzysta z Internetu, a która nie zna i często nie interesuje się faktami z przeszłości ani dziedzictwem kulturowym swojego środowiska.
Projekt ma na celu zebranie materiału dokumentującego lokalną tradycję i osiągnięcia oraz prezentującego ludzi, którzy tę tradycję współtworzyli.
Dotyczy to zarówno osób żyjących, jak i tych, którzy odeszli. Celem jest również stworzenie swoistego pocztu twórców lokalnej kultury oraz umieszczenie w Internecie zebranych informacji, które za pośrednictwem odsyłaczy (linków) wzbogacą już istniejącą stronę internetową GCKiB (www.gckib.pl).
Do dotychczasowych tematów dołączone zostało hasło "Tradycja lokalna", z takimi hasłami szczegółowymi, jak: "Ludzie stąd", "Zdarzenia", "Miejsca", które będą stopniowo uzupełniane.
Projekt "Kronika internetowa: czerpać z przeszłości dla przyszłości" składał się z trzech elementów: kursu tworzenia stron internetowych i obsługi programów graficznych, warsztatów dziennikarskich oraz konkursu fotograficznego. Wszystkie zostały zrealizowane w terminie od października do grudnia 2007 roku.

Oto harmonogram przebiegu realizacji projektu:

październik - listopad: promocja i informacja o projekcie "Rzeczpospolita Internetowa" oraz poszczególnych jego elementach (kurs komputerowy, warsztaty dziennikarskie, konkurs fotograficzny) w środowisku (szkoły) i w mediach (prasa, radio).

październik - listopad: przyjmowanie prac zgłaszanych na Konkurs fotograficzny "Gmina Skrzyszów w obiektywie".

6 listopada - 3 grudnia: przeprowadzenie Kursu komputerowego dla młodzieży
z terenu Gminy Skrzyszów (opanowanie programów przydatnych w pracach redakcyjnych: CorelDraw, Photoshop i FrontPage).

17-20 listopada: Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży z terenu Gminy Skrzyszów (Skrzyszów, Pogórska Wola, Szynwałd, Łękawica, Ładna). Prowadzący: Leszek Mazan, Marek Tomaszewski, Jerzy Kosiba, Tadeusz Koniarz i Jerzy Świtek.

20 listopada: zakończenie Warsztatów dziennikarskich i wyłonienie z grona uczestników zespołu redakcyjnego.

26 listopada - 31 grudnia: spotkania robocze z młodzieżowym zespołem redakcyjnym w celu wyznaczania zadań i omawiania efektów prac dziennikarskich.

30 listopada: zakończenie przyjmowania zdjęć na Konkurs fotograficzny.

1-5 grudnia: przeglądanie i segregowanie prac fotograficznych przysłanych na konkurs "Gmina Skrzyszów w obiektywie". Kontakt z autorami zdjęć.

5 grudnia: posiedzenie jury Konkursu fotograficznego "Gmina Skrzyszów w obiektywie" (wyłonienie prac przeznaczonych na wystawę i do publikacji w folderze).

10 grudnia: otwarcie wystawy "Gmina Skrzyszów w obiektywie" w Mościckim Centrum Kultury podczas VII Festiwalu Filmowego "Vitae Valor" i wręczenie nagród laureatom.

15-31 grudnia: prace redakcyjne nad publikacją "Gmina Skrzyszów w obiektywie".

listopad - marzec 2007: zamieszczanie bieżących informacji o przebiegu realizacji projektu na stronie internetowej Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.

marzec 2007: wydanie publikacji "Gmina Skrzyszów w obiektywie". Spotkanie promocyjne. Uroczyste spotkanie z okazji zakończenia programu i podsumowanie efektów udziału w projekcie "Rzeczpospolita Internetowa".

30 marca 2008 (niedziela) o godz. 16 w Domu Strażaka w Skrzyszowie odbędzie się uroczyste "Podsumowanie projektu Kronika internetowa: czerpać
z przeszłości dla przyszłości".
W programie znajdą się m.in. "Gmina Skrzyszów w obiektywie" - pokonkursowa wystawa prac fotograficznych. Autorzy: Magdalena Biedroń, Karolina Mazur, Bożena Niemiec, Kinga Przybyło, Agnieszka Robak, Jakub Barnaś, Hubert Burzawa, Krzysztof Chwistek, Grzegorz Król i Patryk Łabuś, podsumowanie efektów udziału w projekcie, z udziałem Darii Żebrowskiej (Rzeczpospolita Internetowa, Warszawa), promocja wydawnictwa albumowego "Gmina Skrzyszów w obiektywie", "Miłość w termosie" - koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Krakowskie Przedmieście w składzie: Agata Bernadt - śpiew, Adam Prucnal - skrzypce i Adam Niedzielin - piano.
W uroczystości może wziąć udział każdy zainteresowany - wstęp wolny.

 
PDF Drukuj Email

GMINA SKRZYSZÓW W OBIEKTYWIE

zobacz galerię...

Projekt "Kronika internetowa: czerpać z przeszłości dla przyszłości", zrealizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w obrębie programu "Rzeczpospolita Internetowa" , składał się z trzech elementów, z których jeden to konkurs fotograficzny "Gmina Skrzyszów
w obiektywie". Plon tego konkursu znalazł się w kolejnej publikacji GCKiB, wydanej w marcu 2008 pod takim właśnie tytułem.

Konkurs adresowany był do wszystkich, którzy swoje pasje i zainteresowania wiążą ze sztuką fotografii. Tematem konkursu były "Ulubione i najpiękniejsze - miejsce, pejzaż, budynek w gminie oraz portret".
Nadesłano ponad 120 prac. Jury pod przewodnictwem tarnowskiego fotografika Tadeusza Koniarza przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce - Karolinie Mazur i Agnieszce Robak, II miejsce - Krzysztofowi Chwistkowi i Grzegorzowi Królowi, III miejsce - Jakubowi Barnasiowi. Wyróżnieni zostali: Bożena Niemiec, Hubert Burzawa, Jakub Barnaś (za drugie zdjęcie) oraz Karolina Mazur i Agnieszka Robak (za drugie zdjęcie).
Spośród wszystkich fotografii zgłoszonych na konkurs Jury wskazało 60 najlepszych, które złożyły się na wspomniane wydawnictwo. Wcześniej, w grudniu 2007 roku, wybrane prace zaprezentowane zostały na wystawie w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie, która towarzyszyła VII Festiwalowi Filmowemu "Vitae Valor" /"Wartość Życia"/, zorganizowanemu przez Stowarzyszenie Akademickie "Tratwa", przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek. Podczas Festiwalu nastąpiło również uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu.
Album "Gmina Skrzyszów w obiektywie" jest dostępny w bibliotece GCKiB.

 

Kolejna publikacja GCKiB

 
PDF Drukuj Email

PAMIĘCI HELENY MARUSARZÓWNY


Gdyby żyła, w styczniu 2008 roku obchodziłaby 90. rocznicę urodzin. Najlepsza narciarka zjazdowa okresu międzywojennego - siedem razy była mistrzynią kraju w konkurencjach alpejskich. W czasie okupacji działała jako "kurier tatrzański" ruchu oporu, przeprowadzając przez granicę osoby wojskowe i cywilne zagrożone aresztowaniem. Schwytana przez hitlerowców w marcu 1940 roku, po kilku miesiącach została osadzona w więzieniu w Tarnowie. Stąd, 12 września 1941 roku, przewieziono ją wraz z kilkoma więźniarkami do Pogórskiej Woli, gdzie została rozstrzelana. Miała 23 lata. HELENA MARUSARZÓWNA.

Pomnik w Pogórskiej Woli

 
PDF Drukuj Email

REKORD FREKWENCJI NA KONCERCIE "KRAKÓW - SALONIKI"


O ile na spektakl Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego "Chlip hop" przybyła rekordowa ilość widzów, to na koncercie Andrzeja i Mai Sikorowskich "Kraków - Saloniki" ten rekord został pobity. Nigdy dotąd w Domu Strażaka w Skrzyszowie nie było takich tłumów! Metaforyczne określenie, iż "sala pękała w szwach" w tym przypadku należałoby rozumieć dosłownie. Każdy wolny skrawek przestrzeni zapełniony został dostawkami, ale i tak znalazło się wielu chętnych, którzy mogli wysłuchać koncertu jedynie na stojąco.

Wielki koncert w Skrzyszowie zobacz galerię..


A było czego posłuchać! Przez ponad półtorej godziny Andrzej Sikorowski, lider Grupy Pod Budą i autor wielu znakomitych piosenek, przypomniał swoje najlepsze przeboje, a w duecie z córką Mają zaśpiewał utwory ze wspólnej płyty, zatytułowanej właśnie "Kraków - Saloniki".
Wszyscy z aplauzem przyjęli wykonanie takich hitów jak "Smutna piosenka retro", "Ale to już było" czy "Jutro pójdziemy na całość", ale z równym zaciekawieniem oczekiwano występu Mai Sikorowskiej. Od razu trzeba zaznaczyć, że ten występ wypadł imponująco - młoda artystka oczarowała audytorium pięknym, wyrazistym głosem, obyciem scenicznym, ujmującą osobowością i południową urodą - odziedziczoną po mamie Greczynce. Śpiewała zarówno po polsku, jak i po grecku, co dodawało kolorytu całemu koncertowi.
To nie był nieśmiały popis "córki swojego ojca", tylko manifestacja wyrazistej osobowości artystycznej, przed którą otwierają się perspektywy prawdziwej kariery muzycznej.
Żadnej sztucznej pozy ani taryfy ulgowej - artyści z Krakowa, którym towarzyszyła na scenie trójka muzyków, potraktowała skrzyszowską publiczność z całą odpowiedzialnością i powagą - co nie oznacza: bez żartu i dowcipu. Zresztą konferansjerka Andrzeja Sikorowskiego zawsze była pełna błyskotliwych zwrotów i dowcipnych dygresji, które rozbawiały publiczność i dodatkowo wpływały na poziom i temperaturę koncertu.
Koniecznie należy też wspomnieć o bardzo udanym artystycznie akcencie skrzyszowskim, a ściślej szynwałdzkim, jako że przed gośćmi z Krakowa wystąpił zespół Na Przełaj z Szynwałdu. Krystyna Czekaj, Anna Stańczyk i Marek Stańczyk wykonali 4 utwory ze swojej najnowszej płyty, "Mój Eden": "Przy Mlecznej Drodze", "Mały skarb", "Mój Eden" i "Za jedną chwilę". Świetne brzmienie wokalne, niebanalne teksty i konsekwentny wizerunek estradowy - to znaki rozpoznawcze grupy, która nie spoczywa na laurach, ale skutecznie i efektownie podąża obraną drogą. Trzymamy kciuki za "nasz" zespół!
Tak jak z przekonaniem kibicować będziemy artystycznym poczynaniom Mai Sikorowskiej - zarówno solo, jak i w duecie z ojcem. Czołowa pozycja Andrzeja Sikorowskiego na polskiej scenie muzycznej od dawna jest już ustalona i przez nikogo nie kwestionowana. Natomiast młoda i sympatyczna wokalistka, choć "na poważnie" śpiewa dopiero od 2003 roku, już ma na swoim koncie znaczące sukcesy: album "Kraków - Saloniki" nie tylko był nominowany do nagrody Fryderyka, ale także niedawno uzyskał status "złotej płyty". Pani Maju, Skrzyszów jest po Pani stronie!
A o tym, jak koncert przyjęła publiczność, najlepiej świadczą opinie, które organizatorzy usłyszeli od różnych osób. Oto kilka przykładowych:
Andrzej Sikorowski - to jest to! Jego repertuar to piosenki mojego pokolenia: mają treść, wspaniałą, balladową muzykę, coś przekazują. Po raz pierwszy usłyszałam Maję Sikorowską - była rewelacyjna, zwłaszcza w greckim repertuarze. To wspaniała rzecz, że taki koncert odbył się u nas - bo to promuje Skrzyszów, poszerza kulturalne horyzonty mieszkańców. Oby jeszcze były takie koncerty! (Alicja Karwat - dyrektorka Przedszkola Publicznego w Skrzyszowie)
Wspaniałe przeżycie, sympatyczny powrót w czasy studenckie. Cieszy fakt, że tak dużo młodych ludzi bawiło się razem z nami. Widać, że dobra piosenka zawsze znajdzie słuchaczy w każdym wieku. Należy pogratulować organizatorom pomysłu i życzyć sił i funduszy na organizowanie następnych przedsięwzięć (Magdalena Urbańska - nauczyciel matematyki, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców)
Byłam zachwycona Mają Sikorowską - jej głosem, jej świeżością, jej naturalnością. Jestem bardzo zadowolona, że taki wspaniały koncert odbył się w Skrzyszowie (Anna Dudek - sprzedawczyni w kiosku w Skrzyszowie)
Pierwszy raz byłem w Skrzyszowie, wcześniej nie miałem powodu. Koncert był zarąbisty, a w Mai się zakochałem. Gminny Ośrodek Kultury - czapki z głów! Kiedy następny koncert? Może być znowu Mai Sikorowskiej, natychmiast przyjadę (Dawid Wrona - tarnowski licealista, lat 17)
Gminne Centrum Kultury - dobrze, że jesteście, że coś takiego robicie, że macie pomysły (Elżbieta Płaneta - nauczycielka w Szkole Podstawowej w Ładnej, opiekunka grupy teatralnej)
To była bomba! (Józefa Nykiel - bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Pogórskiej Woli)

 
«pierwszapoprzednia101102następnaostatnia»

Strona 101 z 102

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie

Joomla extensions by Siteground Hosting