Vsmart Extensions
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek
PDF Drukuj Email

REALIZUJEMY PROJEKT "ZRÓBMY FILM O NAS SAMYCH"


Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie przystąpiło do realizacji projektu, którego celem głównym jest wsparcie inicjatyw społecznych na rzecz aktywizacji młodzieży w wieku 13-18 lat oraz rozwój kapitału ludzkiego na terenach wiejskich powiatu tarnowskiego, w tym gminy wiejskiej Skrzyszów.

Cele szczegółowe to:

? Rozwój inicjatyw kulturalnych wśród młodzieży wiejskiej

? Stworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej młodych ludzi

? Zwiększenie roli kultury w procesie edukacji i adaptacji społecznej

? Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodzieży zamieszkałej na obszarach wiejskich

? Integracja społeczna tych osób

Cele projektu realizowane będą poprzez organizowanie warsztatów psychologicznych i filmowych oraz festiwalu filmowego, podczas którego młodzi ludzie zaprezentują swoją twórczość - filmy o swoich pasjach, zainteresowaniach oraz sposobach na życie, ze szczególnym uwzględnieniem postaw życiowych i stosunku do nałogów.
Konieczność realizacji projektu wynika głównie z lokalnego zapotrzebowania i zainteresowań młodzieży, jak również z chęci propagowania sztuki filmowej wśród młodych osób. Na terenach wiejskich młodzież ma znacznie mniejszy dostęp do sztuki i ograniczoną możliwość pójścia do teatru, kina czy galerii niż rówieśnicy mieszkający w miastach. Najczęściej możliwość taka pojawia się w szkole, ale to wiąże się z wyjazdem do miasta. Dlatego bardzo istotne jest organizowanie lokalnych inicjatyw, które zbliżą młodzież do sztuki filmowej oraz umożliwią jej aktywny udział w niej.
W gminie Skrzyszów, poza lokalnym Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek (GCKiB), nie są organizowane kółka teatralne, filmowe czy muzyczne. Podobnie jest w innych wsiach województwa.
Dla młodzieży jest to jedyna szansa twórczego rozwoju posiadanych talentów i zdolności poza zajęciami w szkole. Inicjatywy te jednak nie są wystarczające, gdyż wszystkie prowadzone zajęcia nie mają ujścia w postaci organizowanych festiwali, gdzie będzie możliwość zaprezentowania efektów pracy. W gminie organizowane były festiwale filmowe, jednak ze względów finansowych ich zakres był bardzo ubogi. Ograniczał się tylko do konkursu najlepszych filmów.
Obecnie młodzież, która przygotowywała imprezę wydoroślała, zmieniła zainteresowania i straciła zapał do dalszej pracy w tym zakresie. Z obserwacji prowadzonych przez pracowników GCKiB wynika, że młodzież w wieku13-18 lat nie ma sprecyzowanego pomysłu na życie, są znudzeni, czekają na podpowiedź, gotowy scenariusz dotyczący swojego życia. Działania w ramach projektu mają na celu podpowiedzenie tym młodym ludziom, jak żyć z pasją i czerpać z życia satysfakcję, a nie wagarować czy popadać w nałogi. Konieczne jest więc podjęcie działań, które ożywią działalność i na nowo pobudzą zainteresowania lokalnej młodzieży.
Takie zadanie ma spełnić projekt "Zróbmy film o nas samych".

 

- zapoznaj się z Regulaminem udziału w projekcie ( kliknij tutaj )

- pobierz formularz zgłoszenia udziału ( kliknij tutaj )

 

 
PDF Drukuj Email

ZOBACZYLIŚMY "UPIORA"

zobacz galerię...

Oczywiście, nie chodzi o żadną pozaziemska zjawę, ale o słynny musical Andrew Lloyda Webbera "UPIÓR W OPERZE", który od marca tego roku prezentuje na swojej scenie z wielkim powodzeniem Teatr Muzyczny "Roma". Gminne Centrum Kultury i Bibliotek zorganizowało 18 października 2008 autokarowy wyjazd do stolicy na to wielkie pod każdym względem widowisko.

"Upiór w operze" jest musicalem wszech czasów: w dniu 6 stycznia 2006 roku jego 7486 wystawienie na Broadwayu pobiło rekord należący wcześniej do "Kotów" - notabene dzieło tego samego autora, Andrew Lloyda Webbera. Ten urodzony w 1948 w Londynie legendarny kompozytor i producent, nazywany "Lordem musicalu"
i "Puccinim nowoczesnego teatru muzycznego", jest twórcą największych światowych przebojów sceny muzycznej, takich jak "Hair", "Starlight Express", "Evita", "Jezus Christ Superstar" i wielu innych. Jest też laureatem wszelkich możliwych, prestiżowych nagród na świecie, m.in. 7 statuetek Tony, 3 Grammy Awards (w tym za najlepszą współczesną kompozycję muzyki poważnej), 6 Olivierów, Złotego Globu, Oscara (za "Evitę"), międzynarodowej Emmy, Nagrody Richarda Rodgersa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru muzycznego oraz prestiżowej nagrody Kennedy Center Honor.
W 1992 roku otrzymał z rąk królowej Elżbiety II szlachectwo, a w roku 1997 został dożywotnio mianowany parem.
Na sukces "Upiora w operze" złożyło się kilka elementów.
Po pierwsze: tworzywo literackie, czyli klasyczna dziś powieść Gastona Leroux, który opublikował w Paryżu w 1910 roku niewielką książeczkę zatytułowaną "Le Fantôme de l'Opera" (jej pierwsze polskie tłumaczenie ukazało się już w 1912 roku w Krakowie). Do dziś historia Erika, opierając się w większym lub mniejszym stopniu na powieściowym oryginale, trafiła na filmowe ekrany dziesięciokrotnie.
Bohaterem powieści Leroux jest człowiek naznaczony specjalnym piętnem: talentu (jest kompozytorem) oraz wyglądu (ma zdeformowaną twarz). Jego szpetota jest tak wielka, że musi ukrywać się przed ludźmi, by nie przerażać ich i nie prowokować swym wyglądem. Skazany na odrzucenie, samotność i życie w mrocznych lochach, ukrywa pod maską udrękę człowieka, który cierpi bez swojej winy.
Pisarz umieścił Erika w podziemiach Opery Paryskiej, budowanej przez genialnego architekta Charlesa Garniera przez 15 lat i otwartej uroczyście w 1875 roku.
Ten imponująco wielki gmach, o łącznej powierzchni ponad 11 000 metrów kwadratowych, ma 24 piętra wysokości, 7 podziemnych pięter i jezioro podskórnej wody obmurowane w lochach. Budynek jest bardzo bogato zdobiony, posiada sławne wielkie schody, wspaniały salon lustrzany, a w sali widowiskowej, zdolnej pomieścić ponad 2000 widzów, znajduje się plafon, z którego zwisa kryształowy żyrandol ważący 8 ton. W tej scenerii rozgrywa się emocjonująca historia miłości, zazdrości
i zemsty.
Po drugie: niebywałe piękno muzyki Andrew Lloyda Webbera, którego geniusz melodyczny nie zamanifestował się wyraźniej w żadnym innym dziele. "Upiór
w operze" to trzy godziny porywającej muzyki, najpiękniejsze arie musicalowe
w historii i sceny zbiorowe na miarę największych twórców operowych doby romantyzmu.
Po trzecie wreszcie: rozmach inscenizacyjny. Dla Teatru Muzycznego "Roma" było to, jak dotąd, największe wyzwanie produkcyjne w 10-letniej historii tej sceny.
Przy produkcji spektaklu pracowało 500 osób, na potrzeby przedstawienia wykonano w teatrze 50 peruk, uszyto 100 par butów i 300 kostiumów, na które zużyto 1300 metrów kwadratowych materiału, a ważący 300 kg słoń, występujący w I akcie musicalu, przetransportowany został do Teatru "Roma" drogą powietrzną.
"Upiór w operze" w inscenizacji "Romy" jest kolejną - po "Kotach" - non-replica production, czyli oryginalną inscenizacją w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Najwięksi światowi twórcy musicalu darzą warszawski teatr zaufaniem, zezwalając na swobodę inscenizacyjną - co jest zjawiskiem bardzo rzadko spotykanym w świecie w tej dziedzinie twórczości.
Światowa prapremiera "Upiora w operze" ("The Phantom of the Opera") miała miejsce 9 października 1986 roku w londyńskim Her Majesty's Theatre. Widowisko odniosło wielki sukces i do dziś grane jest w niezmienionym kształcie inscenizacyjnym - choć, oczywiście, przez kolejną obsadę aktorską - w tym samym teatrze na West Endzie, a publiczność nadal zapełnia widownię do ostatniego miejsca, co wróży przedstawieniu dalsze trwanie.
Album z premierową londyńską obsadą widowiska był pierwszą płytą musicalową w dziejach brytyjskiej fonografii, która weszła na listę przebojów od razu na pierwsze miejsce, a sprzedaż ponad 40 milionów egzemplarzy uczyniła "Upiora w operze" najlepiej sprzedającą się płytą z oryginalną obsadą w historii musicalu.
W 1988 roku "Upiór" podbił Broadway, a potem rozpoczął triumfalny marsz po świecie. Ocenia się, że dzieło Andrew Lloyda Webbera obejrzało do tej pory ok. 80 milionów ludzi na całym świecie (całkowita sprzedaż biletów przyniosła ponad 3,2 miliardy dolarów). Musical wystawiono do tej pory w ponad 100 miastach blisko 20 krajów na całym świecie, w tym w Nowej Zelandii, Korei, Japonii, Meksyku, Brazylii, Australii i Rosji.
W 1999 roku pisarz Frederick Forsyth - autor "Dnia Szakala", "Psów wojny"
i "Czwartego protokołu" - oczarowany powieścią Leroux i musicalem Webbera - przedstawił dalsze losy Erika w, wydanej również w Polsce, powieści "Upiór Manhattanu".
50 osób ze Skrzyszowa, Pogórskiej Woli, Szynwałdu, Ładnej, Tarnowa, ale także innych miejsc, zasiadło w autokarze, który o godz. 7.30 rano wyruszył ze Skrzyszowa do Warszawy. Ładna pogoda sprzyjała podróży i w porze obiadowej wszyscy dotarli do stolicy, aby o godz. 15 zasiąść w wielkiej, efektownej sali Teatru Muzycznego "Roma" (parter plus dwa piętra, blisko 900 miejsc na widowni).
2 godziny 40 minut wielkiego widowiska, niezwykle efektowna scenografia, zmieniająca się dzięki niezwykłym technicznym urządzeniom sceneria, bogate i barwne kostiumy, znakomici wokalnie i aktorsko wykonawcy, wreszcie pasjonująca historia niespełnionej miłości - oto główne powody, dla których publiczność, zwyczajowo już, nagrodziła cały zespół po występie owacją na stojąco.
Mimo trudów nocnego powrotu do domu, nikt z uczestników nie narzekał. Wręcz przeciwnie, organizatorzy najczęściej słyszeli pytanie: - Kiedy następny wyjazd do Warszawy?

 
PDF Drukuj Email

KONCERT ROBERTA KASPRZYCKIEGO I JEGO ZESPOŁU


Dla tych, którzy z zainteresowaniem, a nawet z entuzjazmem, przyjęli zorganizowane w tym roku w Skrzyszowie występy Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego oraz Andrzeja i Mai Sikorowskich, Gminne Centrum Kultury
i Bibliotek szykuje kolejną propozycję. 18 września br. w koncercie "Światopodgląd" wystąpi ROBERT KASPRZYCKI wraz z zespołem.
Robert Kasprzycki jest jednym z najbardziej znanych reprezentantów nurtu zwanego piosenką autorską bądź piosenką poetycką.
Urodził się w 1969 w Śremie (woj. poznańskie). Zadebiutował na 28. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona. Później wraz z Januszem Radkiem tworzył duet Radek-Kasprzycki, stanowiący zręby krakowskiego Ni-Kabaretu "Zielone Szkiełko".
Piosenką "Niebo do wynajęcia" dotarł do niespodziewanie wielkiego grona słuchaczy, nie związanych do tej pory z piosenką "nieobojętną", cały zaś album "Niebo do wynajęcia" (Pomaton EMI, 1997) zawierał wiele innych piosenek, z których część trafiła do śpiewników, część zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej. Debiutancką płytą dowiódł, że potrafi swą twórczością zainteresować także odbiorców, którzy do tej pory nie interesowali się tym gatunkiem muzyki.
Po długiej przerwie, będącej w istocie dziewięcioletnią trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się drugi album Kasprzyckiego - "Światopodgląd" (Fonografika, 2006). Premiera albumu odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Tam także, w Radiowej Trójce, usłyszeć można dziś Roberta najczęściej.
Jesienią 2007, nakładem Polskiego Radia Kraków, ukazały się "Piosenki i Nie", będące zarazem tomikiem wierszy, śpiewnikiem oraz okładką płyty CD, stanowiącej zapis świetnego, "klimatycznego" koncertu zagranego w gościnnym studiu krakowskiego Radia.
W muzyce Kasprzyckiego odnaleźć można ślady wielu inspiracji: "Niebo do wynajęcia" było smakowitą mieszanką flamenco, jazzu, bossanovy i muzyki folk, "Światopodgląd" - popisem prawdziwie rockowej energii, "Piosenki i Nie" - znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady.
To właśnie "wielojęzyczność" i szerokie spektrum zainteresowań określają styl muzyczny Kasprzyckiego i tworzą dla jego różnorodnych tekstów interesującą oprawę.
Jednak prawdziwą moc autora "Nieba do wynajęcia" oddają dopiero koncerty.
To stając przed publicznością Artysta najpełniej emanuje niezwykłą charyzmą - niespożyta energia, feeling i poczucie humoru sprawiają, że kontakt z widzami jest natychmiastowy i zarazem długofalowy. Kto bowiem był raz na koncercie Kasprzyckiego, niemal zawsze wraca.
Robert Kasprzycki zawsze gra na 100 %, a niezwykły melanż słownej woltyżerki, muzycznych żartów, inteligentnych prowokacji, zabaw z publicznością i solidnego grania sprawiają, że każdy taki wieczór jest naprawdę niezapomnianym przeżyciem.
W Skrzyszowie Artyście towarzyszyć będzie KASPRZYCKI BAND w składzie: Tomas
z HERNIK (puzon, akordeon), Paweł HEBDA (gitara), Max SZELĘGIEWICZ (git. basowa) i Adam ZADORA (perkusja).
Koncert "Światopodgląd" w wykonaniu Roberta Kasprzyckiego i jego zespołu uświetni inaugurację V Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych "Stop!" w Domu Strażaka w Skrzyszowie 18 września 2008 (czwartek) o godz. 19 (więcej szczegółów o Festiwalu "Stop!" - patrz wyżej).
Wstęp na koncert - wyłącznie za zaproszeniami, które można bezpłatnie odbierać w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek (33-156 Skrzyszów 638, tel. 0-14 674-55-08).

Robert Kasprzycki

 
PDF Drukuj Email

6. WAKACYJNY WYJAZD DO KRAKOWA


W ciągu dotychczasowych "Wakacyjnych wyjazdów do Krakowa", organizowanych przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek od 2006 roku, wypracowana została formuła, która znalazła uznanie wśród uczestników. Dlatego od dwóch lat wynajmowany przez GCKiB autokar wypełnia się dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, którzy udają się na całodzienną wycieczkę do grodu Kraka.

Największym powodzeniem cieszą się wizyty w Parku Wodnym, seanse w kinie trójwymiarowym i zwiedzanie, połączone często z zakupami, Galerii Krakowskiej. I taki też program będzie obejmował "6. Wakacyjny wyjazd dla dzieci, młodzieży i dorosłych do Krakowa", który odbędzie się 21 sierpnia 2008 (czwartek) .
Wyprawę rozpocznie 2-godzinny pobyt w Parku Wodnym , gdzie stali uczestnicy byli już pięciokrotnie. W upalne dni takie atrakcje jak pływanie w basenie, nurkowanie, jazda na licznych zjeżdżalniach, bicze wodnye, jacuzzi czy pokonywanie "mostu tybetańskiego" to prawdziwa przyjemność i stałe elementy wizyty w aqua parku. Za każdym razem zaplanowane 120 minut pobytu mijają niepostrzeżenie.
Wyjazd wakacyjny do Krakowa bez obejrzenia filmu trójwymiarowego byłby niesatysfakcjonujący. Dlatego podczas najbliższej wyprawy uczestnicy wezmą udział w kolejnym seansie kina IMAX. Tym razem będzie można obejrzeć film "Morskie stwory. Prehistoryczna przygoda" (USA, 2007, reż. Sean MacLeod Phillips).
W niezwykłej podróży National Geographic widzowie zagłębią się w jeszcze niezbadany świat "tych drugich dinozaurów", żyjących przed wiekami w wodzie. Film dostarcza nowych, fascynujących faktów naukowych oraz przenosi na duży ekran wizję historii największych stworzeń żyjących kiedykolwiek w oceanach.
Osiemdziesiąt milionów lat temu obszar środkowo-zachodniej części Ameryki pokryty był ogromnym morzem śródlądowym, gdzie wśród morskich fal rządziły kolosalne stworzenia. Te zdumiewające bestie rzucają wyzwanie naszej wyobraźni - począwszy od Styxosaurusa o żyrafiej szyi oraz morskich ptaków z uzębionymi dziobami, a skończywszy na T-Rexie oceanów - super drapieżcy o nazwie Tylosaurus o cielsku osiągającemu do ok. 12 metrów długości.
Przypomnijmy, że ekran w kinie IMAX ma wymiary 18 metrów na 24 metry i jest jednym z największych na świecie.
Wycieczkę zakończy 2,5-godzinne zwiedzanie Galerii Krakowskiej , największego centrum handlowo-usługowego w Małopolscy, gdzie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.
Zainteresowani uczestnictwem w "6. Wakacyjnym wyjeździe do Krakowa" winni zjawić się w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie w godz. 8-16 (codziennie oprócz sobót) i zgłosić chęć udziału w wycieczce. Osoby niepełnoletnie, wyjeżdżające bez dorosłego opiekuna, muszą dostarczyć pozwolenie od rodziców. Formularz takiego oświadczenia można pobrać w GCKiB oraz w filiach bibliotecznych w Szynwałdzie, Łękawicy i Pogórskiej Woli.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 19 sierpnia br. (wtorek). Koszt wyjazdu dla jednej osoby - 32 zł. Ilość miejsc ograniczona.

 

 
PDF Drukuj Email

5. WAKACYJNY WYJAZD DO KRAKOWAZapoczątkowane w lipcu 2006 roku i kontynuowane w roku 2007 "Wakacyjne wyjazdy do Krakowa" cieszą się nadal dużym zainteresowaniem. W wyjazdach mogą brać udział zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Najbliższy wyjazd, przygotowany przez GCKiB: 17 lipca 2008 (czwartek).
Ta propozycja adresowana jest do wszystkich, którzy czas letniej kanikuły spędzają w domu, nie mając możliwości dłuższego wyjazdu - na wczasy, kolonie czy obozy, lub do tych, którzy chcą skorzystać z atrakcyjnej wycieczki. Wycieczka obejmuje swoim programem cały dzień.
Podczas najbliższej wyprawy uczestnicy wezmą udział w seansie kina trójwymiarowego IMAX, gdzie obejrzą film "Dinozaury żyją!" (USA, 2007, reż. David Clark i Bayley Silleck). Zobaczą pierwsze stworzenia z okresu triasu i potwory
z okresu kredy - w ogromnych rozmiarach. Wszak ekran w kinie IMAX ma wymiary 18 metrów na 24 metry! Dołączymy do sławnych paleontologów w chwili, gdy odkrywają nowe szczątki prehistorycznych gadów oraz stwierdzają, iż potomkowie dinozaurów nadal żyją wśród nas. Realistyczna i naukowo dokładna animacja komputerowa przywraca dinozaury do życia w sposób, który wywołuje niezapomniane wrażenie! Dzięki odpowiedniej technice rejestracji i odtwarzania obrazu oraz dzięki specjalnym okularom, które każdy widz otrzymuje przed wejściem na salę kinową, uzyskujemy niesamowite wrażenie przestrzeni.
Kolejnym miejscem odwiedzin będzie Park Wodny, gdzie przez 2 godziny uczestnicy będą pływać, nurkować, szusować na licznych zjeżdżalniach, poddawać się biczom wodnym, pławić się w jacuzzi, przeprawiać przez "most tybetański"
i korzystać z wielu innych atrakcji.
Pobyt w grodzie Kraka zakończy 3-godzinne zwiedzanie (i w miarę posiadanych środków zakupy) w Galerii Krakowskiej , gdzie 270 markowych sklepów prezentuje najnowsze trendy, style i wzornictwo z podstawowych dziedzin życia, kuchnie
z różnych stron świata serwują sporo smakowitych potraw, a przestronne, klimatyzowane pasaże gwarantują komfortowe warunki pobytu w tym największym centrum handlowo-usługowym w Małopolsce.
Zainteresowani uczestnictwem w "5. Wakacyjnym wyjeździe do Krakowa" winni zjawić się w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, w godz. 8-16 (codziennie oprócz sobót) i zgłosić chęć udziału w wycieczce. Osoby niepełnoletnie, wyjeżdżające bez dorosłego opiekuna, muszą dostarczyć pozwolenie od rodziców. Formularz takiego oświadczenia można pobrać w GCKiB oraz w filiach bibliotecznych w Szynwałdzie, Łękawicy i Pogórskiej Woli.
Zgłoszenia przyjmowane będą, w miarę wolnych miejsc, do 14 lipca br. (poniedziałek). Koszt wyjazdu dla jednej osoby - 32 zł. Ilość miejsc ograniczona.

 
PDF Drukuj Email

DNI BIBLIOTEKARZA 2008

zobacz galerię...

Wyrazy uznania dla dyr. Małgorzaty Chwistek ze strony kier. Tadeusza Trytka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie

W dniach 29-31 maja 2008 w GCKiB obchodzono Dni Bibliotekarza - coroczne święto książki oraz ludzi zajmujących się upowszechnianiem czytelnictwa.
29 maja br. odbyło się Uroczyste Spotkanie Bibliotekarzy i Przyjaciół Biblioteki.

Do Domu Strażaka w Skrzyszowie przybyli m.in. inż. Józef Gądek - wójt Gminy Skrzyszów, Tadeusz Trytek - kierownik Działu Terenowego Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie, dyrekcja oraz pedagodzy lokalnych szkół i przedszkoli, przedstawiciele UG w Skrzyszowie i panie bibliotekarki z placówek bibliotecznych z terenu Gminy: Lucyna Lasko (Skrzyszów), Barbara Micek (Szynwałd), Józefa Nykiel (Pogórska Wola) i Irena Bałut (Łękawica). Spotkanie było m.in. okazją do uhonorowania osób, które na co dzień udostępniają czytelnikom: dzieciom, młodzieży i dorosłym, książki, czasopisma oraz płyty i kasety video. Podkreślając rolę biblioteki w środowisku, wójt Józef Gądek zwrócił się do dyr. GCKiB, Małgorzaty Chwistek: - W imieniu własnym, samorządu, a także mieszkańców Gminy Skrzyszów proszę Panią Dyrektor, Pracowników GCKiB, jak również Pracowników bibliotek publicznych w Łękawicy, Pogórskiej Woli i Szynwałdzie oraz Pracowników bibliotek szkolnych o przyjęcie szczerych i serdecznych gratulacji z okazji Dnia Bibliotekarza. Serdecznie dziękuję Państwu za autentyczną troskę o rozwój czytelnictwa i bibliotek w naszej Gminie. Pod adresem Pani Dyrektor kieruję szczególne podziękowania za twórcze, wieloletnie inicjowanie życia kulturalnego (...), za systematyczne realizowanie oryginalnych projektów oraz przygotowywanie wielu ciekawych imprez (...). Życząc Pani Dyrektor oraz wszystkim Bibliotekarzom zdrowia, pomyślności w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym, pozostaję z wyrazami największego szacunku.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku skrzyszowska biblioteka obchodziła jubileusz 60-lecia swojej działalności.
Szczególnie uroczyście uhonorowano Barbarę Micek, kierującą filią biblioteczną w Szynwałdzie, z okazji 40-lecia jej pracy zawodowej.
W części artystycznej wystąpił kwartet smyczkowy Con Affetto z Tarnowa w koncercie "Wiosenne con amore". Monika Niedzielko (skrzypce), Angelina Kierońska (skrzypce), Karolina Pazdro (altówka) i Katarzyna Chrobak (wiolonczela) zaprezentowały program, na który złożyły się standardy muzyki klasycznej i nowszej, w tym m.in. Aria na strunie g Jana Sebastiana Bacha, Humoreska Antoniego Dvořaka, Summertime George'a Gershwina czy Kanon D-dur Johanna Pachelbela , a także popularne tanga: El Choclo Ángela Villoldo, Por una Cabeza Carlosa Gardela i Liber tango Astora Piazzolli. Występ przyjęty został entuzjastycznie, więc nie mogło się obyć bez bisu.
30 maja br. odbyła się w skrzyszowskiej bibliotece promocja najnowszego tomiku Elżbiety Stepskiej-Kot "Moja myśl", wydanego staraniem GCKiB. W promocji wzięła udział autorka, która wcześniej opublikowała w Skrzyszowie dwa zbiorki: "Ballada syberyjska" i "Okaleczone dzieciństwo". Przy tej okazji wykorzystano po raz pierwszy nowo oddane po remoncie pomieszczenie do działalności merytorycznej, usytuowane na poddaszu placówki.
O najnowszym tomiku tak pisze we wstępie, zatytułowanym "Słowa sercem pisane", Jerzy Świtek: To zupełnie inny zbiorek niż dwa poprzednie. Echa przeszłości i ślady historii pojawiają się tu rzadko i tylko w jednym przypadku odnoszą się bezpośrednio do tragicznej biografii autorki ("Ostaszków - pomijasz milczeniem"). Drugi utwór odwołuje się do miejscowej historii czasów okupacji ("Kruk - miejsce pamięci").
Pozostałe to wierszyki współczesne, obyczajowe obrazki czy refleksyjne miniatury, często stylizowane - na piosenkę dziecięcą, na ludową balladę czy okazjonalną pieśń. Znajdziemy tu refleksje natury ogólnej, dotyczące sensu i wartości życia ("Moja myśl", "Śnieżynki"), zachwyt nad urodą krajobrazu i przyrody ("Lilia", "Wiosna się budzi do życia"), żal nad upływem czasu i odchodzeniem najbliższych ("Tęskno mi, Panie.", "Nie ma Cię na Ziemi!"). Są też rodzajowe obrazki ("Dożynki w Skrzyszowie", "Dożynki w Gminie") i wierszyki wprost adresowane do dzieci ("Wiersz dla przedszkolaków"). A wszystko przepełnione miłością do własnej "małej ojczyzny" ("Tobie, Skrzyszowie") i wyraźnie inspirowane religijnym spojrzeniem na świat ("Pani Siewna - Maryja", "Dzień Zaduszny", "Dusza-wędrowniczka", "Życzenia wigilijne"). Czyli wszystko to, co się składa na główne komponenty naszego życia.
Elżbieta Stepska-Kot zadedykowała swój tomik mieszkańcom Skrzyszowa w podziękowaniu za przychylność i życzliwość, jakiej doświadcza przy wielu okazjach na co dzień.
Podczas rozmowy padło wiele pytań ze strony uczestników, dotyczących inspiracji i sposobu pisania przez autorkę. Wybrane wiersze przeczytała nie tylko Elżbieta Stepska-Kot, ale także uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, mieszkanki Pogórskiej Woli: Joanna Lasko i Sylwia Kocoł. Odpowiednią oprawę muzyczną zapewniły spotkaniu skrzypaczki: Joanna Stępień i jej podopieczna, Jadwiga Korus. Były również kwiaty, okolicznościowe adresy i obraz autorstwa Adama Jańca dla skrzyszowskiej poetki, przedstawiający miejscowy kościół parafialny.
31 maja br. odbyła się projekcja głośnego filmu Andrzeja Wajdy "Katyń". Poprzedzona prelekcją i zakończona dyskusją, wywołała duże wrażenie. Mimo że film był już wyświetlany w kinach, znaleźli się widzowie, którzy jeszcze nie mieli okazji obejrzeć tego obrazu. Wiele ciekawych informacji podała uczestnicząca w pokazie Elżbieta Stepska-Kot, której ojciec zginął w Ostaszkowie i z którą, ze względu na jej osobiste doświadczenia, kontaktował się sam Andrzej Wajda przed przystąpieniem do zdjęć do swojego filmu.
Tegoroczne obchody Dnia Bibliotekarza były dobrą okazją do wyrażenia uznania i wdzięczności wszystkim, którzy umożliwiają czytelnikom korzystanie z książki - prawdziwego okna na świat.

 
PDF Drukuj Email

SŁOWA SERCEM PISANE

zobacz galerię...

Najnowsza publikacja Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek to tomik wierszy Elżbiety Stepskiej-Kot "Moja myśl".
To oczywista i odwieczna prawda: każdy człowiek jest na swój sposób wyjątkowy. W przypadku Elżbiety Stepskiej-Kot to stwierdzenie ma szczególne uzasadnienie, związane z jej biografią. To osoba, która przeżyła, jako dziecko, gehennę zsyłki "na nieludzką ziemię". Jako trzyletnia dziewczynka znalazła się wraz z matką i siostrą w kazachstanie, gdzie spędziła ponad 6 lat. Kiedy po wojnie wróciła do ojczyzny, miała 10 lat.

Panią Elżbietę wyróżnia jeszcze jedna cecha: swoje doświadczenia i obserwacje stara się utrwalać i przekazywać innym. Jej przeżycia z czasów tułaczki znalazły odzwierciedlenie w dwóch publikacjach: "Ballada syberyjska" (wyd. w 1996 i wznowiona w 2003) oraz "Okaleczone dzieciństwo"(2006). Pierwsza z nich jest zbiorem wierszy, druga - wspomnieniami opatrzonymi zdjęciami i dokumentami. Obie pozycje zostały wydane w Skrzyszowie przez Gminne Centrum Kultury
i Bibliotek.
Obecnie Elżbieta Stepska-Kot przedstawia czytelnikom kolejną swoją pracę - tomik wierszy "Moja myśl".
To zupełnie inny zbiorek niż dwa poprzednie. Echa przeszłości i ślady historii pojawiają się tu rzadko i tylko w jednym przypadku odnoszą się bezpośrednio do tragicznej biografii autorki ("Ostaszków - pomijasz milczeniem"). Drugi utwór odwołuje się do miejscowej historii czasów okupacji ("Kruk - miejsce pamięci").
Pozostałe to wierszyki współczesne, obyczajowe obrazki czy refleksyjne miniatury, często stylizowane - na piosenkę dziecięcą, na ludową balladę czy okazjonalną pieśń. Znajdziemy tu refleksje natury ogólnej, dotyczące sensu i wartości życia ("Moja myśl", "Śnieżynki"), zachwyt nad urodą krajobrazu i przyrody ("Lilia", "Wiosna się budzi do życia"), żal nad upływem czasu i odchodzeniem najbliższych ("Tęskno mi, Panie.", "Nie ma Cię na Ziemi!"). Są też rodzajowe obrazki ("Dożynki w Skrzyszowie", "Dożynki w Gminie") i wierszyki wprost adresowane do dzieci ("Wiersz dla przedszkolaków"). A wszystko to przepełnione miłością do własnej "małej ojczyzny" ("Tobie, Skrzyszowie") i wyraźnie inspirowane religijnym spojrzeniem na świat ("Pani Siewna - Maryja", "Dzień Zaduszny", "Dusza-wędrowniczka", "Życzenia wigilijne"). Czyli znajdziemy tu wszystko, co się składa na główne komponenty naszego życia.
A że jest w tym prostota i dziecięca naiwność - to co w tym złego? Dziecięce spojrzenie na świat jest również wartością, którą warto dostrzec i docenić. Jeśli na jednym biegunie postawilibyśmy współczesną poezję doby postmodernizmu, to wiersze Elżbiety Stepskie-Kot znajdą się na przeciwnym jej końcu.
Do wierszy pani Elżbiety nie należy przykładać kryteriów filologicznych czy analitycznych, właściwych poezji zawodowych literatów. To wiersze pisane
z potrzeby serca, w odruchu wzruszenia, z chęci utrwalenia jakiejś obserwacji czy podzielenia się z odbiorcą swoimi odczuciami. Gdyż Elżbieta Stepska-Kot czuje się silnie związana ze swoim otoczeniem, środowiskiem - ze swoim Skrzyszowem.
Jest przecież "człowiekiem stąd": tutaj, w pobliżu, urodzili się jej rodzice (w Szynwałdzie i w Łękach Górnych), tutaj zamieszkała wraz z mamą i siostrą po powrocie z syberyjskiej tułaczki, tu osiadła na stałe zakładając rodzinę, pracując w miejscowej szkole. Tu mieszka do chwili obecnej. Stąd przywiązanie do skrzyszowskiego pejzażu, klimatu i obyczaju, do tych miejsc i ludzi.  Stąd też dedykacja całego zbiorku mieszkańcom Skrzyszowa - zbiorku sercem pisanego. Tomik Elżbiety Stepskiej-Kot "Moja myśl" jest dostępny w bibliotece GCKiB.
(Nota o autorce - kliknij)

 

KRUK - MIEJSCE PAMIĘCI

A kiedy Cię zmęczy ruch miasta wielkiego,
Kiedy zapragniesz spokoju i ciszy -
Skieruj swe kroki do lasu naszego.
Kwieciem i śpiewem las wita przybyszy.

A las to niezwykły: piękny, tajemniczy,
Który w swym poszumie smętne pieśni nuci -
O tych, co Polsce służyli tak dzielnie
I dla Niej ginęli łańcuchami skuci.

Słyszały tu drzewa jęki i wołania,
Tych, co dla siebie mogiły kopali.
A potem ginęli od kul gestapowców -
"Polsko, zwyciężysz!" z jękiem wymawiali.

Tak więc las otula w zielonym masywie
Prochy bohaterów, co Polsce służyli.
To z miłości ku Niej umierali dzielnie -
W zwycięstwo Ojczyzny do końca wierzyli.

A jak już przybędziesz do lasu naszego,
Spojrzyj na roślinność hojnie ukwieconą.
Może gdzieś, wśród kwiatów, spotkasz tam ukrytą
Małą, drżącą łezkę, śmiercią wytrąconą.

Stąpaj tam ostrożnie po kwiatów dywanie,
Wsłuchaj się w szum liści i śpiewy słowika.
Tak! To w śpiewie ptaków znajdziesz ukojenie -
I chwila zadumy tu Ciebie przywita.

Ot, i las skrzyszowski, co się Krukiem zowie,
Przyciąga tu teraz takie liczne tłumy.
Dla jednych jest miejscem radości i śmiechu,
Dla innych wspomnieniem cierpienia, zadumy.

maj 1993

 
«pierwszapoprzednia919293949596979899następnaostatnia»

Strona 98 z 99

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie

Joomla extensions by Siteground Hosting