Vsmart Extensions
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek
PDF Drukuj Email

"PRYWATNA KLINIKA", CZYLI PRZEDNIA ZABAWA


zobacz zdjęcia...

Teatralne wyjazdy, organizowane przez GCKiB, odbywają się nie tylko w kierunku Warszawy, ale także Krakowa. Właśnie tam udała się 8 maja 2010 roku stała już grupa miłośników sztuki scenicznej, aby w Teatrze Ludowym obejrzeć angielską farsę ?Prywatna klinika?.

Sztuka Johna Champmana i Dave?a Freemana już od wielu lat święci triumfy na scenach całego świata, w tym także w Polsce.
Dla potrzeb Teatru Ludowego w Krakowie-Nowej Hucie wyreżyserował ją w lutym 2002 roku dyrektor tej sceny, Jerzy Fedorowicz. Spektakl od 8 lat cieszy się ogromnym powodzeniem widzów i uznaniem krytyków, czego wyrazem komplety na sali oraz nominacja do nagrody ?Złotej Maski? w kategorii najpopularniejszy spektakl roku dla dorosłych przyznawanej przez krakowską publiczność oraz nagroda dla Tomasz Schimscheiner za rolę komediową w tym spektaklu.
Typowo farsowa fabuła pędzi w zawrotnym tempie, a kolejne zaskakujące sytuacje wywołują nieustanne salwy śmiechu na widowni.
Znakomicie wywiązują się ze swoich zadań aktorzy: Beata Schimscheiner w głównej roli Harriet, Marta Bizoń jako jej przyjaciółka Anna, świetni są panowie: Piotr Pilitowski (Gordon) i Tadeusz P. Łomnicki (Alec), ale wszystkich przyćmiewa Tomasz Schimscheiner w roli weterynarza Richarda. Krytyk Paweł Głowacki tak pisał o tej kreacji: ?(?) Gdybyście to widzieli! Gdybyście widzieli, jak Schimscheiner bada lisowi puls, jak mu robi sztuczne oddychanie, jak duma, czy nie zastosować metody usta-usta, wreszcie, jak sięga po środek ostateczny, po środek, który jemu samemu tyle razy w życiu ocalił życie, słowem ? jak wkłada lisi pyszczek do szklaneczki pełnej naszego narodowego napoju orzeźwiającego, gdybyście to wszystko widzieli, to moglibyście mi to w szczegółach opowiedzieć, albowiem ja mało pamiętam.
Mało pamiętam, bo łzy śmiechu zalewały mi oczy, a nieludzko skacząca przepona trzeszczała w szwach. Byłem wtedy taki, jak cała widownia ? umarły z frenetycznego rechotu. Tak jest, gdy Schimscheiner reanimuje lisa, gdy mu się nad lisem burzy ta jego niebywała zaczeska, w której wygląda jak Louis de Fun?s w esesmańskim hełmie ? jest właściwie po spektaklu. Partnerki Schimscheinera mogłyby spokojnie iść na kawę do bufetu. Nie da się już dalej oglądać. Na widowni zwłoki ludzi, co się zaśmiali na amen.
Doprawdy, Richard Schimscheinera to jest farsowy majstersztyk.(?)?.
Uczestnicy teatralnego wyjazdu w pełni potwierdzili tę opinię.
Z tym większym zainteresowaniem przyjęto możliwość spotkania po przedstawieniu z odtwórcami głównych ról: Beatą Schimscheiner i Tomaszem Schimscheinerem (w życiu prywatnym ? małżeństwem). Rozmowa, która odbyła się w teatralnej kawiarence, pozwoliła na zadanie wielu pytań dotyczących spektaklu, pracy nad rolami i zawodu aktora. Pani Beata i pan Tomasz odpowiadali dowcipnie i wyczerpująco, nie stwarzając żadnego dystansu między sobą a grupą ze Skrzyszowa. Po spotkaniu chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Zarówno spektakl, jak i spotkanie, wprowadziły miły i radosny klimat wśród uczestników wyjazdu.
I w takim nastroju grupa skrzyszowskich entuzjastów teatru spod znaku Talii powróciła do domu.

 
PDF Drukuj Email

W KABARECIE PIOTRA SKRZYNECKIEGO


zobac zdjęcia...

Kto nie zetknął się z twórczością takich artystów jak Ewa Demarczyk, Zygmunt Konieczny czy Zbigniew Preisner? Kto nie zna takich hymnów pokoleniowych jak ?Ta nasza młodość? czy ?Przychodzimy, odchodzimy??? Kto nie słyszał o słynnej Piwnicy pod Baranami?

Słyszeli wszyscy, ale mało kto widział ?na żywo? występ tego wyjątkowego zespołu, który już od ponad 50 lat wyznacza kierunek i poziom w polskiej sztuce kabaretowo-estradowej.
Piwnica została założona w 1956 przez Piotra Skrzyneckiego, czyli ponad pół wieku temu. Zmieniają się czasy, ustroje, odchodzą ludzie (w tym sam Założyciel), a Piwnica pod Baranami trwa, istnieje i nadal występuje, wzruszając, bawiąc i skłaniając do refleksji kolejne pokolenia miłośników piosenki poetyckiej i lirycznego żartu.
Dzięki Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek mieliśmy wyjątkową okazję spotkać się z prawdziwą legendą polskiego kabaretu. 20 marca 2010 zobaczyliśmy i usłyszeliśmy działających dziś duchowych spadkobierców Piotra Skrzyneckiego, znanych i cenionych artystów piwnicznych, na ich macierzystej scenie przy Rynku 27 w Krakowie.
Występ, tradycyjnie, rozpoczął się o godz. 21. Mała salka Piwnicy wypełniona była do ostatniego miejsca.
Koncert zainaugurowało wykonanie pieśni ?Przychodzimy, odchodzimy??, po czym stały konferansjer Piwnicy pod Baranami, Marek Pacuła, kolejno zapowiadał: nestorów tego zespołu, średnie pokolenie artystów, a także najmłodszych wykonawców.
W tej pierwszej kategorii z pewnością znajdowali się m.in. owacyjnie przyjęty Mieczysław Święcicki (?Jęczmienny łan?), Tadeusz Kwinta, który przedstawił swoją interpretację ?Koni Apokalipsy? Wiesława Dymnego i rozbawił wszystkich opowieścią o kaczuszce, czy też Zbigniew Raj (?Arivederci?).
Równie gorąco przyjmowani byli tacy artyści jak: Tamara Kalinowska, Ola Maurer, Ewa Wnukowa, przejmująco refleksyjny Miki Błoński czy satyryk Krzysztof Janicki, którego ?wiadomości prasowe? przyjmowane były salwami śmiechu.
Bardzo dobrze zaprezentowały się najmłodsze wykonawczynie: Agata Ślazyk i Dorota Ślęzak, wprowadzając nastrój liryzmu i zadumy.
Wykonawców tego wieczoru było znacznie więcej, wszak cały koncert trwał blisko 3 godziny bez przerwy! I nikomu się nie dłużył.
I ten wyjazd, zorganizowany przez GCKiB, uznany został za bardzo udany.

 
PDF Drukuj Email

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU RODZINNEJ NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGOzobacz zdjęcia...

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, 19 lutego 2010 zakończona została realizacja projektu ?Znam język angielski ? korzystam z doświadczeń innych narodów dla dobra mojej Małej Ojczyzny?.
Przypomnijmy, że projekt, realizowany przez Urząd Gminy Skrzyszów, przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, finansowany był z działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ? Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Celem projektu, realizowanego z funduszy Unii Europejskiej, było umożliwienie bezpłatnej nauki języka angielskiego dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom, krewnym bądź opiekunom.
Projekt zakładał rodzinny udział w zajęciach: jedno dziecko i jedna osoba dorosła z rodziny. W zajęciach uczestniczyło 30 dzieci (w wieku 8-13 lat) oraz 30 dorosłych (matka, ojciec, dziadek, babcia, opiekun prawny - którzy nie znają języka angielskiego nawet w stopniu podstawowym).
W projekcie wzięły udział wyłącznie osoby zamieszkałe na terenie Gminy Skrzyszów. Priorytetowo traktowane były osoby, których dochód na członka rodziny nie przekraczał 351 zł. Również w pierwszej kolejności przyjmowane były pary, w których osoba dorosła była bezrobotna.
Zajęcia, prowadzone przez pedagogów-anglistów, rozpoczęły się 24 marca 2009 i trwały do 19 lutego 2010 (z przerwą w lipcu i w sierpniu). Spotkania odbywały się 2 razy w tygodniu, po 3 godziny tygodniowo łącznie.
Organizatorzy zapewnili: bezpłatne korzystanie z podręczników, pomoce dydaktyczne, serwis kawowy. Po zakończeniu kursu każdy uczestnik otrzymał certyfikat potwierdzający udział w zajęciach.
Finał projektu miał bardzo uroczysty charakter i odbył się w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie, gdzie odbywały się zajęcia. Wśród wielu zaproszonych gości był również wójt Gminy Skrzyszów, inż. Józef Gądek, który osobiście wręczał uczestnikom certyfikaty. Obecni byli również: Sylwia Grabek (Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego), sekretarz Gminy Skrzyszów Kazimiera Ordowska, dyr. Małgorzata Chwistek (GCKiB - partner projektu), dyr. Robert Wadycki (Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie), lektorzy oraz członkowie zespołu projektowego: Lucyna Lasko, Rafał Iwan i Jerzy Świtek, a także koordynatorka projektu, Jolanta Furtak.
Skromny poczęstunek przy kawie i herbacie, wspólne śpiewanie angielskich piosenek, w tym utworu zespołu Queen ?We Are the Champions?, oraz obejrzenie filmowej kroniki z realizacji projektu zakończyło ten uroczysty i sympatyczny wieczór.

 
PDF Drukuj Email

BAL KARNAWAŁOWY W BIBLIOTECE W ŁĘKAWICY


zobacz zdjęcia...

Niestrudzona Irena Bałut, która prowadzi filię biblioteczną w Łękawicy, przygotowała maluchom kolejną niespodziankę. 11 lutego 2010, w Tłusty Czwartek, przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Łękawicy zaproszone zostały do biblioteki na zabawę karnawałową.

Łękawicką bibliotekę zapełniły w tym dniu wszelkiego rodzaju baśniowe postaci. Pojawiło się sporo księżniczek, wróżek i rycerzy, ale także kilka wcieleń Zorro, Batmana, przybyli również kowboje, Indianie, a nawet arlekin. Dlatego przeprowadzony podczas balu konkurs na najpiękniejszy strój okazał się prawdziwą rewią mody. Dzieci wykazały się niezwykłą inwencja i pomysłowością w tej dziedzinie. Aż przyjemnie było popatrzeć!
Konkursów zresztą było więcej, np. konkurencje nawiązujące do bajki o Kopciuszku: przebieranie grochu, gdzie trzeba było na czas oddzielić białe ziarna od kolorowych, lub sprawdzian ze znajomości fabuły baśni. Ponadto: z zawiązanymi oczami uczestnicy konkursu odgadywali wyciągane z worka przedmioty. Odbyła się konkurencja ?Taniec na serwecie?, polegający na wykonywaniu tańca na bardzo wąskiej przestrzeni. Wybrano również królową i króla balu, którymi zostali Gabrysia i Kuba.
Ale przede wszystkim królował taniec we wszystkich swoich odmianach. Dzieci wirowały w sali bibliotecznej do utraty tchu. Wijący się wąż, pociąg, tańce indywidualne i zespołowe ? to tylko niektóre z przejawów tego zjawiska. Nawet Oliwka stwierdziła w czasie zabawy: ? Ja już przestałam płakać.
Biblioteczny bal zaszczycił swoją obecnością wójt Gminy Skrzyszów, inż. Józef Gądek, który pieczołowicie utrwalał za pomocą aparatu fotograficznego najważniejsze momenty zabawy, a potem asystował dzieciom, kiedy panie z kuchni zaprosiły wszystkich do stołówki na nieodzowny tego dnia chrust.
Zabawę zakończyło poczęstowanie dzieci słodyczami oraz ogólne ?Dziękuję!? dla pani Ireny oraz wszystkich, którzy przygotowali to niezwykle sympatyczne spotkanie.

 
PDF Drukuj Email

NOWA PUBLIKACJA GCKiB


GCKiB prowadzi własną działalność wydawniczą, a dotychczasowy dorobek liczy kilkanaście tytułów o zróżnicowanym charakterze ? od popularnych przewodników najbliższych okolic oraz folderów, poprzez monografie, reprinty, wspomnienia, zbiorki poetyckie, na wydawnictwach albumowych skończywszy.
W lutym 2010 nowa pozycja wzbogaciła zasób wydawniczy Centrum ? folder fotograficzny ?Ludzie i zdarzenia?.

zobacz zdjęcia...

Ten mini album zawiera 15 najlepszych zdjęć wskazanych przez Jury konkursu ?Ludzie i zdarzenia? spośród 90 zgłoszonych do artystycznej rywalizacji. Uhonorowani w ten sposób zostali zarówno nagrodzeni, jak i wyróżnieni przez komisję uczestnicy: Gabriela Bednarz, Natalia Buczek, Natalia Gdowska, Agnieszka Mucha, Magdalena Świtek, Katarzyna Ziewacz i Marek Iwan.
Folder zawiera ponadto: słowo wstępne dyr. Małgorzaty Chwistek (GCKiB) i Tadeusza Koniarza (przewodniczący Jury) oraz krótką notę na temat działalności Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek.
Publikacja trafiła już do wszystkich szkół i placówek bibliotecznych w Gminie.
Bezpłatnie można ją pobrać w siedzibie GCKiB w Skrzyszowie.

 
PDF Drukuj Email

ARTUR ANDRUS I MISTRZOWIE OBIEKTYWU


zobacz zdjęcia...

Publiczność zgromadzona 6 lutego 2010 w Domu Strażaka w Ładnej mogła być w pełni usatysfakcjonowana. Sala OSP, dzięki staraniom pracowników Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, zaprzyjaźnionej Straży Pożarnej oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej, zmieniła się po części w galerię fotograficzną, gdzie pojawiły się najlepsze prace nadesłane na konkurs ?LUDZIE I ZDARZENIA?, po części w salę koncertową, gdzie na zakończenie wieczoru wystąpił ARTUR ANDRUS wraz z towarzyszącymi mu muzykami.

Dużo pracy wymagała adaptacja strażackiej remizy w Ładnej. Dzięki panom: Stanisławowi i Markowi z Ładnej, dzięki Krzysztofowi ze Skrzyszowa oraz pracownikom GCKiB, sala zmieniła się nie do poznania. W mniejszej części, obitej specjalnie w tym celu czarnym suknem, usytuowano galerię fotograficzną, w której znalazły się 44 prace wybrane przez jury spośród 90 przysłanych na konkurs ?Ludzie i zdarzenia?. Tam odbył się wernisaż wystawy, połączony ze skromnym poczęstunkiem dla przybyłych. Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy nie tylko Gminy Skrzyszów, ale także Tarnowa, Zgłobic, a nawet Pilzna, z uwagą oglądali przed koncertem, w przerwie oraz po występie wyeksponowane fotogramy.
Część z nich znalazła się w okolicznościowym folderze ?Ludzie i zdarzenia?, który oficjalnie został przy tej okazji zapromowany jako kolejne samoistne wydawnictwo GCKiB. Wszyscy zainteresowani mogli pobrać tę publikację bezpłatnie.
Prace nagrodzone i wyróżnione znalazły stałe miejsce ekspozycji w korytarzu Gminnego Centrum Kultury, gdzie można je codziennie oglądać.
Wieczór rozpoczęła ceremonia wręczenia trofeów zwycięzcom ? zarówno uhonorowanym nagrodami, jak i wyróżnieniami. Nie wszyscy spośród laureatów mogli przybyć tego dnia do Ładnej. Spośród finalistów dyplomy i nagrody rzeczowe odbierali osobiście: Gabriela Bednarz, Agnieszka Mucha, Magdalena Świtek, Katarzyna Ziewacz oraz Marek Iwan. Nagrody wręczali: sołtys Ładnej, Julian Tchoń, i przewodniczący Jury, Tadeusz Koniarz.
Główna sala remizy zamieniła się w salę koncertową. Tam, w części artystycznej wieczoru, wystąpił z ogromnym powodzeniem Artur Andrus, któremu towarzyszyli: Łukasz Borowiecki (kontrabas) i Wojciech Stec (pianino).
Na występ Artura Andrusa ? poety, satyryka i artysty kabaretowego ? złożyły się zabawne monologi oraz najbardziej znane jego piosenki, które można usłyszeć w telewizji lub radiowej Trójce. Publiczność znakomicie się bawiła i, jak łatwo można było przewidzieć, nie obyło się bez bisów. Dlatego zaplanowany na 1 godzinę występ przeciągnął się do 1,5 godziny.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się dostępne na stoisku wydawnictwa Artura Andrusa: płyta kompaktowa ?Łódzka? oraz zbiorek z tekstami artysty pt. ?Popisuchy?. Wszystkie egzemplarze zostały natychmiast wykupione.
Artyści pozostawili po sobie jak najlepsze wrażenie. Widownia odczuła zaangażowanie wykonawców, którzy bez taryfy ulgowej i z wielką inwencją zaprezentowali się przed publicznością w Ładnej.
Tradycyjnie całość zakończyła długa kolejka po autografy, dedykacje i pamiątkowe zdjęcia, których artyści nie skąpili rozbawionej publiczności.
Wielu wychodzących tego wieczoru z remizy OSP zadawało organizatorom pytanie, kiedy znowu Artur Andrus wystąpi w naszej Gminie. A także, kiedy następny konkurs fotograficzny.

 
PDF Drukuj Email

O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI JULIUSZA SŁOWACKIEGO


26 listopada 2009, z okazji Roku Słowackiego, w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy odbyła się prelekcja zatytułowana "Bo królom był równy". Życie i twórczość Juliusza Słowackiego", poświęcona działalności wieszcza. Prelekcję wygłosiła Lucyna Lasko, bibliotekarka Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.

Lucyna Lasko wygłasza prelekcję w Szkole Podstawowej w Łękawicy

Prelegentka przywołała w ten sposób opinię marszałka Józefa Piłsudskiego, który w 1927 roku, podczas uroczystej ceremonii ponownego pogrzebu Słowackiego, w uzasadnieniu decyzji umieszczenia prochów wielkiego poety w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu, wypowiedział wielokrotnie cytowane słowa:
" W imieniu Rządu Rzeczypospolitej polecam (...) odnieść trumnę Juliusza Słowackiego do krypty królewskiej, bo królom był równy" .
Prelegentka wprowadziła uczniów klas IV-VI w nastrój poezji epoki romantyzmu, przybliżając słuchaczom postać wieszcza. W swoim wystąpieniu Lucyna Lasko zilustrowała zebranym życie wielkiego polskiego poety od czasów jego dzieciństwa, poprzez lata nauki, działalności w organizacjach artystycznych i patriotycznych aż do śmierci na emigracji. Podkreśliła wielki wpływ matki na kształtowanie charakteru przyszłego autora "Kordiana" i "Balladyny" oraz zaakcentowała znaczenie zdobywania solidnej wiedzy dla kształtowania dorosłego życia Słowackiego. Mówczyni zaakcentowała fakt, że mimo zmieniającego się czasu wciąż ważne miejsce w życiu człowieka powinna mieć solidna nauka, rzetelna praca i szeroko pojęty patriotyzm.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali pogadanki. W trakcie spotkania zadawano szereg pytań, m.in. dotyczących utworów Juliusza Słowackiego, jego relacji z ojczymem, doktorem Augustem Bécu, a także z Adamem Mickiewiczem.

 
«pierwszapoprzednia9192939495969798następnaostatnia»

Strona 93 z 98

Znajdź książkę

BIP

Lokalizacja

Teatr Piasku

JĘZYK ANGIELSKI

Album o Szynwałdzie

Joomla extensions by Siteground Hosting